Karneval na Kanárských ostrovech

Každoročně ovládají Kanárské ostrovy karnevalové slavnosti, které se pořádají v měsíci únoru nebo březnu – končí 40 dní před Velikonocemi. Největší se konají v hlavních městech Las Palmas a Santa Cruz de Tenerife. Karneval v Santa Cruz byl dokonce zapsán do Guinnessovy knihy rekordů v roce 1987 s počtem 240 000 převlečených skotačících jedinců na hlavním náměstí a v přilehlých ulicích.

 

Historie: 

Oslavy Karnevalu pocházejí z křesťanských tradic, kdy 40 dní před Velikonocemi byl dodržován půst. Samotný název pochází z latiny sloučením slov: Carne – maso + vale – rozloučení,  do českého jazyka přetlumočeno jako Masopůst. Za vlády Franka byly karnevalové slavnosti zakazovány, ale na Kanárských ostrovech se slavilo dál a slavnosti byly maskovány jinou oslavou.

Téma:

Každé město a každý rok a má karneval nějaké jiné téma, a proto můžete zahlédnout egyptské pyramidy nebo zástupy klaunů. Na daná témata se připravují obrovská jeviště, kde probíhají hlavní události vysilané místní a státní televizí.

Průběh:

Na karneval se nacvičuje dlouhé měsíce, téměř celý rok předem. Šijí se dokonalé kostýmy, protože pouze ti nejlepší, kteří uspějí ve výběrovém řízení, mohou kráčet v prvních řadách.

Karnevalové slavnosti trvají téměř měsíc. První akce jsou uzavřené slavnosti, na které se platí vstupné. Pořádají se většinou na stadionech nebo speciálních arénách. Jendá se soutěže nejlepších tanečních – Comparsas a pěveckých souborů, tzv. Murgas a poté voleb dětské, starší a hlavní královny karnevalu.

Murgas

jedná se o  pěvecké skupiny většinou převlečené za klauny s bubínky a trumpetkami, kteří na moderní hity zpívají velmi vtipné písně, jejichž účelem je co nejvíce pobavit publikum. Téma písní má většinou politický, sociální nebo “meziostrovní” obsah (všeobecně je známo, že Grankanářané rivalizují s Tenerifany a tak si to v období Karnevalu “navzájem rozdávají“).

Comparsas

Skupiny tanečníků, kteří mají daný určitý počet skladeb. Ty poté při slavnostních průvodech společně s královnami  procházejí nebo spíše protancují městem.

Volba Královny Karnevalu

Obdivuhodná akce přenášená národní televizí. Nejenže na tuto slavnost se dostanou pouze nejlepší kandidátky, které projdou sítí předcházejících voleb, ale hlavně musí dlouhé měsíce před karnevalem trávit v posilovnách, neboť jejich “oblečky“ většinou váží od 300 do 500 kg. Většina tíhy spočívá na konstrukci s kolečky, ale přece jenom je zapotřebí ji dostat do pohybu aby se mohla projít po podiu. Kostým pro takovou příležitost stojí i dvacet tisíc euro, navrhují jej přední návrháři a sponzorují místní firmy.

Další slavnosti se přemisťují na otevřená prostransví a do ulic:

Jako první se začíná zahajovacím karnevalovým průvodem. Poté se pořádá dětský průvod. Vrcholem slavnosti je tzv. Coso Apoteosis, průvod, který se obvykle pořádá na karnevalové úterý.

 

Coso Apoteosis

hlavní, kilometrový průvod, v jehož čele jdou – tancují comparsas následované velkýmy vozy se zvolenou královnou karnevalu a jejími družkami a spoustou dalších tančících vozů. Tomuto průvodu v hlavních městech přilíží více jak sto tisíc diváků nejenom místních ale turistů sjíždějících se z celého světa. Průvod jde hlavní ulicí i několik hodin a nakonec se jej účastní i diváci, kteří se nechávají strhnout rytmem murgas a comparsas.

Pohřbívání sardinky

Slavnosti končí poslední karnevalový průvod, tzv. Pohřbívání sardinky, která vyhlašuje začátek půstu. Obrovskou maketu sardinky nese nebo spíše veze skupina hrobníků a doprovází ji smuteční průvod naříkajících jeptišek, kardinálů a papeže, kteří slouží za sardinku zádušní mše. Na pobřeží moře je oplakávána a poté spálena a následující velkolepý ohňostroj ukončí karneval.

 

Speciální akce:

Některá města zařazují do slavností Karnevalu netradiční akce.

Las Palmas na Gran Canarii

se například volí nejkrásnější karnevalový pejsek, ale hlavní akcí, která je podstatně více sledována medii než samotná volba královny karnevalu je tzv. volba Drag Queen. Drag Queen jsou většinou muži převlečení do ženských kostýmů a bot na vysokých plataformách. Tyto boty musí mít min. 25 cm vysokou plataformu a muži na nich musí ladně tančit popř. provádět přemety apod. Čím vyšší jsou boty a lepší taneční – v tomto případě sportovní výkon, tím má Drag Queen větší možnosti být zvolen. Maska se skládá z několika vrstev, které se při vystoupení postupně odhazují mnohdy až do spodního mnohdy erotického prádla.

Puerto de la Cruz na Tenerife

se mezi nejpopulárnější akce zařadila slavnost: Mascarita ponte tacón (maškaro obuj podpatek). Jedná se o netradiční běh historickým centrem města, do kterého se mohou volně zapsat pouze muži v maskách a na min. 15 cm. podpatku. Jako diváci se určitě nebudete nudit, když kolem Vás poběží obrovský záchod následovaný vojem třímetrových záchodových  štětek na podpatkách, které během závodu musí překonávat různé překážky na zemi.

 

Carnaval del Pueblo:

v překladu – karneval lidu je speciálním znakem Karnevalových slavností na Kanárských ostrovech. Protagonisté nejsou žádní taneční profesionálové, nýbrž lidé, kteří mají své zaměstnání a večer volně nacvičují na další karneval. Proto se v karnevalovém průvodu můžete setkat se skupinkou tanečnic, jejichž tělesné proporce připomínají Věstonickou Venuši a které hrdě v podprsence, pestrobarevných kalhotkách a ověnčené pštrosími péry budou v rytmu samby procházet ulicí. Nebo si jednoduše sami vyrobíte masku jako já a moje kamarádka Elen.

Termíny karnevalu

se každoročně liší a liší se také podle místa, tak aby se vzájemně nekřížily, takže např. na Gran Canarii se nejdříve pořádá v Las Palmas a poté se přesouvá na turistický jih do Maspalomas.

Děti jdou jeden den v maskách do školy a poté mají karnevalové prázdniny.

Během pandémie Koronaviru byly veškeré karnevalové akce zrušené, z čehož jsou samozřejmě Kanářané smutní. Doufejme, že následující léta se budeme moci vrátit k této jedinečné tradici.

Karneval stejně jako Vánoce a Velikonoce patří do nejvyšší turistické sezóny a je dobré si letenky a ubytování zajistit s předstihem.

 

Španělské Vánoce aneb proč ve Španělsku nechodí Ježíšek, ale Tři králové se dozvíte  ZDE

Španělské Velikonoce, Pasqua, Semana Santa k přečtení ZDE

Májové slavnosti aneb květinové kříže ZDE

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn