Španělské Velikonoce aneb Pasqua nebo Semana Santa

Termín velikonočních svátků:

Španělsko je jednou z nejkatoličtějších zemí Evropy, ke katolické víře se zde hlásí přes 70% obyvatel.

Z tohoto důvodu jsou Velikonoce ve Španělsku jedním z nejdůležitějších křesťanských svátků, které vychází z biblického popisu umučení a vzkříšení Ježíše Krista, tzv. Velká noc. Datum není pevné, připadá na první neděli po prvním jarním úplňku na přelomu března a dubna. Dřívější příprava na Velikonoce začínala koncem karnevalu, tzv. cuaresma – velikonočním půstem, který trval 40 dní. Více se můžete dočíst v článku o Karnevalu. V tomto článku popisujeme poslední karnevalový průvod,  smuteční pochod nazývaný Pohřbení Sardinky, který zahajval velikonoční půst.

 

Procesní průvody během Velikonoc:

Označení Pasqua (Velikonoce) zde používá velmi málo obyvatel. Většina Španělů spíše užívá výraz: Semana Santa = svatý týden, protože slavnosti začínají již Květnovou neděli a končí nedělí Velikonoční.Během tohoto týdne se hlavně na silně věřícím jihu země pořádá bezpočet procesí (průvody bratrstev nesoucí podobizny Ježíše a Panny Marie). Některé z těchto průvodů jsou pro nás dosti šokující, protože členové bratrstva během mše a průvodu používají masky podobné ku klux klanu – s otvory na oči a vysokou, špičatou čepicí. Obleky mají většinou fialovou barvu. Některá procesí se pořádají v noci a velmi často se zastavují pod balkóny, na kterých místní věřící zpívají nádherné křesťanské písně. Během procesí se věřící lidé snaží dotknout podobizny svatých. Pro spoustu Španělů je ovšem “Svatý Týden” dobrou příležitostí zahájit plážovou sezónu a houfně se přemisťují do přímořských letovisk.

 

Tradice palmových listů v Katalánsku:

Oslava Velikonoc má v některých autonomních oblastech Španělska značná specifika. Například v Katalánsku kmotra kmotřence věnuje krásně upletené palmové listy, kterým se říká palma. Ty se měly zavěsit na balkón domu a vydržet až do příštího karnevalu. Kmotřenec dostane palmón, což je palmový list hladký a jedná se o to, aby byl co nejdelší – většinou 1,5-2m. Tato tradice se dodržuje na počest příjezdu Ježíše do Jeruzaléma, kterému místní lidé mávali palmovými listy a listy olivovníku.

 

Velikonoce na Kanárských ostrovech:

Kanárské ostrovy jsou silně multikulturní, žijí zde národy téměř z celého světa, proto je zde síla katolické víry podstatně slabší než na pevninském Španělsku. Přesto i zde se konají speciální průvody v mnoha městech a vesnicích.

Jesús en burro - Gran Canaria
Ježíš na oslíku – Gran Canaria

Nejpopulárnější se pořádají v hlavním městě Gran Canarie v Las Palmas a ve městě La Laguna na Tenerife. V Las Palmas doporučujeme na Velký pátek procesí Magna Interparroquial, které ve večerních hodinách prochází ulicemi Triana a historickou Vegetou. Osobně se mi nejvíce líbí nedělní slavnost s Kristem na oslíku, kterému mávají stejně jako u příjezdu do Jeruzaléma palmovými listy. Procesí vychází z rybářského kostela San Telmo.

Na Tenerife ve městě San Cristóbal de la Laguna (zkráceně La Laguna) se nachází druhé biskupství souostroví. Z tohoto důvodu se zde pořádá několik procesí. Jedinečným zážitkem je tichý průvod – Procesión del silencio, které vychází v pátek od 22.00 hod. a kde je slyšet pouze dech „nazarenos“ – členů bratrstva.

Pokud budete trávit pobyt na jihu ostrova, nenechte si ujít divadelní představení na hlavní třídě a před kostelem ve městě Adeje. Místní herci ztělesňují biblické události z posledních dnů Ježíšova života, včetně Poslední večeře Páně a ukřižování. Diváci prožívají představení bolestně, i když občas se objeví vtipné scény jako pád Ježíše z kříže.

V neděli končí španělský svatý týden, kdežto pro nás Velikonoce začínají Jarní slavností pohanským způsobem jako barvením vajíček a pomlázkou…

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn