Gran Canaria Zajímavosti

Zajímavosti

Sever ostrova

Las Palmas de Gran Canaria

hlavní město ostrova a východní provincie Kanárských ostrovů je největším městem ostrovů a osmým nějvětším městem Španělska. Žije zde 383 tis. obyvatel, což je téměř polovina všech obyvatel ostrova. Každé čtyři roky se střídá se Santa Cruz na Tenerife o statut hlavního města Kanárských ostrovů. Las Palmas bylo založeno španělským setníkem Juanem Rejónem, který si tu v roce 1478 vybudoval základnu pro dobývání ostrova nad původním tzv. Guanchským obyvatelstvem. Protože tu v té době rostlo velké množství palem, nazvali místo Ciudad Real de las Palmas = Královské město palem. V současné době je město důležitým obchodním a dopravním centrem. Nachází se tu jeden z největších přístavů v Atlantiku, ale také jachetní přístavy.Obyvatelé města mají široké kulturní možnosti zahrnující koncerty, divadla, festivaly atd, ale také se mohou slunit na jedné ze tří městkých pláží během téměř celého roku. Návštěvníkům je k dispozici turistický autobus, který v pravidelných intervalech vyjíždí z Parque de Santa Catalina.

Vegeta

Historická zóna Las Palmas, která určitě stojí za návštěvu. Centrem je náměstí Plaza de Santa Ana se stejnojmenou katedrálou s tmavým průčelím, jedná se jednu s nejstarších památek na Kanárských ostrovech, protože její stavba začala již v 1497 a otevřena byla v r.1570. Původně gotická, později neoklasiciská budova je uvnitř rozdělena na 13 kaplí. Návštěva je možná pouze přes sakrální muzeum (za poplatek) nebo dvakrát denně při mši. Hezká je také vyhlídka na město z věže, do které vede výtah. Na stejnojmeném náměstí se také nachází majestátní budovy původní radnice a biskupského paláce. Ve středověkých uličkách Vegety doporučujeme také navštívit Museo Canario, které je hlavně zaměřeno na prehispánskou kulturu původních obyvatel, tzv. Guanchů. Vystavuje jednu z nejkomplentnějších sbírek kromaňonských ostatků na světě. Ve spodní části Vegety se nachází budova tržnice, která je díky populárním trhům navštěvována hlavně v neděli dopoledne.

Vegeta - Dům Kryštofa Kolumba

Nejnavštěvovanější památkou historické zóny není jak je obyklé katedrála, ale dům Kryštofa Kolumba – Casa Museo de Colón. Tato nádherná budova se nachází hned za katedrálou a je otevřena denně (09:00-18:00 hod.) kromě neděle (10:00-15:00 hod.) – vstup zdarma. Dům, původně patřící správci Gran Canarie, posloužil v roce 1492 ke krátkému pobytu objeviteli Ameriky při jeho první plavbě do Nového světa. V současnosti se jedná o hezké museum přibližijící jeho cesty, ale také další objevitelské plavby včetně kartografických záznamů, zádí La Pinty. Nádherná budova s kazetovými dřevěnými stropy, dvory a ozdobami z kamenů na sobě odráží znaky ostrovní architektury.

www.casadecolon.com

Triana

Nedlouho po založení města vznikla další městská čtvrť na druhém okraji rokle Barranco Guiniguada (v současné době silnice do centra ostrova). Její nejnavštěvovanější částí je jistě obchodní třída Calle Triana. Na pěší promenádě uvidíme různé příklady historické architektury, četné bary a restaurace nejenom na Trianě, ale také v sousedních uličkách vyzívají k posezení a množství značkových butiků je nákupním rájem. Na konci třídy se nachází Parque de San Telmo. Zelené prostranství s urostlými vavříny z Indie a lemované palmami, kouzelný malý kostel – Ermita de San Telmo s pozlaceným oltářem,  klasické otevřené bary a hlavní autobusové nádraží. Naproti zony Vegeta se nachází majestátní budova divadla Péreze Galdóse, nedaleko je spisovatelův rodný dům. Na Plaza Ranas – Náměstí žab najdeme budovu knihovny a moderní obchodní centrum Monopol s bary a kinem a jen pár kroků odtud nádhernou modernistickou budovu Gabinete Literario – literárního kabinetu.  

Las Canteras a okolí

Las Canteras je jedna z nejhezčích a nejdelších městkých pláží. Táhne se od poloostrova la Isleta až k rokli Tamaraceite. 3 km světlého a tmavého písku chrání útes la Barra, který zaráží vlny, aniž by izoloval otevřené moře od pláže. Mezi útesem a pláží je široký prostor na koupání a šnorchlování. V severní části pláže se nacházejí lehátka a slunečníky (za poplatek) ale také převlékárny, sprchy a toalety bez poplatku. Celou pláž lemuje frekventovaná promenáda s množstvím barů a restarací. Promenáda je zakončena majestátní budovou Auditoria Alfreda Krause, která připomíná maják. Za auditoriem se nachází jedno z největších nákupních center Las Palmas – Las Arenas s množstvím obchodů, kinem apod. (doporučujeme jako parkoviště). Z promenády Las Canteras se krátkou procházkou dostaneme na druhý břeh Las Palmas – do zóny náměstí Parque de Santa Catalina. Toto je kulturní centrum města, kde se pořádají karnevaly a další kulturní akce a kam na zámořských lodích připlouvají turisté, aby během jednoho dne navštívili zajímavosti města.

Poema del mar

Jedinečná acuaria, otevřená u přístavu v roce 2017 majitelem Loro Parku a Siam Parku z Tenerife. Svět podmořské fauny a flóry rozdělené na několik ekosystémů: Džungle, Hluboký oceán a Korálové pobřeží.  V džungli může návštěvník obdivotat podmořský svět pěti kontinentů. Korálový svět je tvořen obrovským válcem s korálovým stromem a pestrobarevným světem ryb a hvězdic a pláží v horní části. Hluboký oceán je tvořen několika obřími akvarii s tunely a prohlubněmi. Zajímavostí je jistě akvárium s nějvětším metarkylátem na světě (36 m dlouhý a 7 m vysoký).

www.poema-del-mar.com

Jardín Canario = Kanárská zahrada

nebo také Jardín Canario Viera y Clavijo je největší botanická zahrada na Kanárských ostrovech se nachází cca 10 km  nad Las Palmas v luxusní residenční zóně Tafira. Zahrada je vybudována do příkrého kopce, tak aby mohla znázornit vegetační pásma a zóny kanárských ostrovů a tímto způsobem popsat velké rozdíly v jednotlivých typech fauny na ostrovech. U vstupu – v nejnižší části zahrady budeme procházet zónou kaktusů, sukulentů, dracén a jezírek, poté začneme stoupat palmovou zónou až se dostaneme do vyšší nadmořské výšky do zóny laurysilva – vavřínových a poté borovickových lesů.

Zakladatelem zahrady byl v roce 1952 byl známý švédský botanik Eric ragnor Svensson – zkráceně Sventenius, a který byl dlouhou dobu ředitelem zahrady. Před zahradou byl sražen autem a nyní je v botanické zahradě pochován.Vstup zdarma.

www.jardincanario.org/plano-del-jardin

Arucas

Třetí největší město ostrova se nachází na úpatí kopce s plantážemi cukrové třtiny a banánovníků. Původní guanchský název Arehucas do dnešní doby nese nejznámější rum z Kanárských ostrovů, který se právě zde vyrábí z cukrové třtiny. Pozornosti návštěvníků určitě neunikne největší a architektonicky velmi pěkný neogotický kostel Iglesia Parroquial de San Juan Bautista. Dílo místních kameníků pochází z první pol. 20. stol. Od kostela vede centrem města pěší promenáda s množstvím barů, kaváren a krásných kamených domů. Touto příjemná procházka nás zavede k městským zahradám Jardín de Las Hesperides. Mezi palmami, dračinci, ibišky a oleandry bublá tekoucí voda v kanálcích z vyších částí k malému jezírku s lekníny.

Centrum ostrova

Teror

Outní místo ostrova nacházející se ve výšce 540 m.n.m. a zároveň strategicky situováno v údolí mezi horami. Patronka ostrova – Virgen del Pino (Panna Marie z Borovice) je umístěná v bazilice ze 17. stol. s věží osmiúhelníkového půdorysu v gotickém stylu pocházející z 15.stol. – z dob konquisty. Vedle věže vyrůstá do úctyhodné výšky kanárská borovice, kde podle pověsti měla být shlédnuta Panna Marie. Na její počest se 8.září pořádají ve městě největší poutní slavnosti, kde se obětují nejlepší produkty země a lidé v tradičních krojích tancem a zpěvem oslavují Virgen. V Teroru můžeme obdivovat nejkrásnější kanárskou architekturu domů s balkony ručně vyřezanými z čajového nebo borovicového dřeva, které lemují ulice a pěší promenádu.Každou neděli Teror navštíví stovky návštěvníků na proslaveném lidovém trhu, kde se nabízejí místní klobásy, sýry, chléb a cukroví cisteriánských mnichů.

Roque Nublo

Skalní útvar, který se tyčí do výšky 1813 m n.m. se stal hlavním symbolem ostrova. Nachází se v centru ostrova, nedaleko nejvyššího vrcholku Pico de las Nieves (1946 m n.m.). V překladu název “Mračné skalisko” je odvozeno od velmi častých pasátových mraků, které se kolem shlukují. Pro místní obyvatele se jednalo o posvátnou horu. Gran Canaria vznikala během třech erupčních cyklů a ve druhém cyklu zhruba před 5,3 a 3,4 miliony let vznikl tento čedičový monolit. Přístup trvá cca 40 min. lesní cestou, která se v poslední části dosti příkrá – doporučujeme sportovní obuv. Od monolitu jsou nádherné výhledy hlavně na západní a jižní část – na tzv. Gran Canyon a další čedičový útvar – Roque Bentayga. Při dobré viditelnosti a brzo ráno – před oparem je možné spatřit 70 km vzdálený ostrov Tenerife s nejvyšší horou Španělska Pico del Teide. Vůz je možné zdarma zaparkovat na odstavném parkovišti na začátku stezky, ale doporučujeme mimo hlavní návštěvní hodiny, kdy může být parkoviště obsazeno.

Jih ostrova

Palmitos Park

Zoopark s orchidárii a hezkou palmovou a kaktusovou zahradou.Kromě bohaté sbírky papoušků mohou návštěvníci obdivovat aligátory, želvy, opice, klokany a ještěry. Zážitkem je také průchod pavilonem motýlů a kolibříků. V akváriích plave více jak 4000 ryb ze všech moří světa. Děti se budou těšit hlavně na vystoupení delfínů, papoušků a dravých ptáků, která probíhají několikrát denně a jsou zahrnuta v ceně vstupného.

www.palmitospark.com

Východ ostrova

Aguimes

Původní biskupské sídlo ostrova má nádherně dochované historické jádro s biskupským palácem Palacio Episcopal. Farní kostel ve svém interiéru ukrývá obrazy neslavnějšího kanárského malíře Lujána Peréze z přelomu 18.a19.stol. Tímto kostelem s jedinečnou architekturou se nechal inspirovat majitel největších hotelů na Costa Meloneras při výstavbě majestátní vstupní haly a recepce hotelu Villa del Conde.

Západ ostrova

Puerto de Mogán

Díky svým vodním kanálům a jedinečné atmosféře je přístav Puerto de Mogán často oznáčován za Kanárské benátky. Tato původně rybářská vesnice je známa svým luxusním jachetním přístavem, který obklopují bílé, dvoupatrové domky s malovanými okenicemi, květinami a romantickými uličkami. Obchůdky, restaurace i bary lákají k procházkám i posezení. 300m dlouhá, uměle vytvořená pláž se světlým pískem se nachází z ochranou hrází, která funguje jako vlnolam. Z Puerto de Mogan vyplouvají vodní taxi směrem na Puerto Rico, ale také žlutá ponorka – Yellow submarine.