Zajímavosti

Centrum ostrova

Národní park Las Cañadas del Teide

je úžasným místem, které se může pochlubit nekolika NEJ – v prní řadě se jedná o Nejnavštěvovanější Národní Park Španělska, ročně sem zavítá více jak dva milióny turistů, centrální vrchol-sopka Pico del Teide se svými 3.718 m je nejvyšším vrcholem Španělska a původní kráter – tzv. Caldera, který v podstatě tvoří okraje parku měří v průměru 17 km a tím se zařadil mezi největší krátery světa. Velikost parku je zhruba 20 tis.ha a byl byl vyhlášen chráněnou zónou v roce 1954. Od roku 2010 je dokonce zařazen na listinu UNESCA. Celým chráněným územím prochází silnice, obklopená rohlehlými lávovými poly různých barev, bizardními lávovými útvary různých velikostí a forem, písečné a suťové haldy pemzového původu připomínající měsíční krajinu.Dominantou ostrova je sopka Pico del Teide, symbol ostrova a nejvyšší hora Španělska, kterou lze pozorovat nejenom téměř ze všech koutů Tenerife, ale také z Gran Canarie nebo La Gomery. Nádherné jsou její barevné změny odstínů během dne a různých ročních období. V zimním období bývá často pokryta sněhem, což ostře kontrastuje s černými plážemi a zelení palem. K vrcholu Teide jezdí kabinová lanovka,tzv. Teleférico

Teleférico=Lanovka na Teide

funguje denně od 09:00 do 17:00 hod. Cena zpáteční jízdenky je 27 Eur (50% děti). Kabinová lanovka nejezdí pouze v případě špatného počasí – sněhu, větru apod. (Tel:+34 922 383711). Konečnou stanicí je Rambleta ve výšce 3.555m.n.m., odkud vedou dvě cesty kolem kuželu a jedna stoupá do kráteru – výstup možný pouze na povolení*. Výjezd doporučujeme v prvních hodinách před nájezdy výletních autobusů a také vhodné vysokohorské oblečení a obuv. 

www.telefericoteide.com

Povolení pro vstup do kráteru – výstup na vrchol je omezen na max. 50 osob během hodiny, aby se ochránila specifická příroda regionu. Povolení je možné zažádat několik týdnů předem na ofic. stránce Národních parků:

 www.reservasparquesnacionales.es

Refugio de Altavista

v blízkosti plošiny, ve výšce 3.270 m se nachází horská chata, kterou k přenocování jistě ocení pěší zájemci o výstup na Pico del Teide. Upozorňujeme, že trekingový výstup trvá zhruba 4 hodiny a je velmi fyzicky náročný. Chata s vytápěním je k dispozici od května do října a po předběžné rezervaci nabízí přenocování na jednu noc za 24 Eur/os (vstup od 17:00 hod). Ve společných ložnicích jsou povlečené postele, toalety a společná kuchyně (prodej nápojů).

Rezervace na: 

www.telefericoteide.com/altavista

Sever ostrova

Loro Parque

největší atrakce Kanárských ostrovů vybudovaná podle thaiského vzoru.Nádherná zologicko-botanická zahrada nabízí největší sbírku papoušků na světě (více jak 2.500) a velké množství zvířat. Uprostřed subrtopického světa s vodopády a tisíci palmami žijí gorily, tygři, šimpanzi, krokodýlové umístění bez mříží s přírodní nebo skleněnou bariérou. Velkolepá show kosatek, delfínů, tuleňů a papoušků. Kouzelná akvária se skleněným tunelem se žraloky. Pavilon tučňáků s největším uměle zbudovaným ledovcem na světě kde dokonce i sněží. Katandra show – obří voliéra s volným přístupem k papouškům. Kaktusária, orchidária atd…Náš tip: Do Loro Parku Vás zdarma dopraví vláček z centra Puerta de la Cruz. 

www.loroparque.com

Puerto de la Cruz - Bazény Lago Martiánez

komplex obřích bazénů s mořskou vodou, vodotrysky, vodopády, s ostrůvky z lávového kamene, palmami, kavárnami a dětskými hřišti je jednou z hlavních atrakcí Puerta de la Cruz.Mořské lázně, postavené v roce 1977 podle návrhu Césara Manriqua se nacházejí na pobřeží Puerta na ploše více jak 33.000m2. V subtropické zahradě mezi úžasnými sochařskými díly se nachází 5 bazénů pro dospělé a 2 dětské bazény. Lemuje je pobřežní promenáda Avenida del Colón plná umělců,  s africkým trhem, barů a restaurací s živou hudbou.Vstupné do bazénů je 4,50 Eur/dosp. nebo 2,00 Eur/děti.

Puerto de la Cruz - Botanická zahrada

jardín bortánico založený španělským králem Karlem III v roce 1788 soustřeďuje sbírku pozoruhodných subtropických a tropických rostlin z Latinské Ameriky. Důvodem byla aklimatizace rostlin na středošpanělské klima, kde měly být umístěny do zahrad a parků královského dvora (odtud oficiální název zahrady: Jardín de Aclimatación de la Orotava). Projekt skončil fiaskem a rostliny zůstaly na Tenerife. V roce 1860 převzal zahradu švýcarský zahradník hermann Wildpret a navrátil ji její udržovaný vzhled. Dnes je tu k vidění asi 3000 druhů exotických rostlin od chlebovníku, pepřovníku, kávovníku, manga apod. Exoticky jistě působí propletené větve a kmeny fíkusu ale také araukárie a množství palmových druhů.Vstupné je 3,00 Eur a otevírací doba: 09:00-18:00 hod.

Icod de los Vinos

město je centrem vinařské oblasti zvané Ycoden Daute Isora s proslaveným bílým vínem. V hezkém historickém centru nedaleko kostela Svatého Marka a dračince je možné navštívit několik vinařskýchh sklípků – tzv. bodegas a ochutnat místní víno a kozí sýr s omáčkou Mojo Rojo. Turisté ovšem Icod navštěvují díky nejstarší rostlině na Kanárských ostrovech zvané Dračí strom. Rostlina (nemá dřevitý kmen) vysoká 17 m a kmen má obvod šest metrů je podle vědců zhruba 750 let stará.Dračinec byl posvátným stromem už v dobách Guanchů.Jeho šťáva na vzduchu červená a tak je nazývána “Dračí krví”. Používala se jako léčivo i k balzámovaní mumií. Dnes se z dračí krve vyrábí populární likér, po němž se údajně mládne. K návštěve také dopuručujeme kostel – Iglesia de San Marco z 15. a 16.st s krásným dřevěným stropem a stříbrným filigranským křížem dovezeným z Kuby.

Garachico

jedno z nejpůvabnějších měst na ostrově vybízí k procházkám uličkami starého centra. Jeden z nejstarších přístavů Tenerife v 16. a 17. st. zbohatl na vývozu malvazového vína do Anglie. Blahobyt města skončil výbuchem sopky ve vyšší části, která v roce 1706 zalila lávou nejenom přístav, ale také celé město. Dnešní centrum Garachica je kopii původního města s řadou historických památek vykopaných z lávy. Jedinečné je také pobřeží Garachica tvořené přírodními bazénky spojenými stezkami mezi obřími lávovými bloky. Nabízí hezkou procházku,ale je také  (při odlivu) báječným místem pro milovníky šnorchlování.

La Orotava

druhé nejstarší město Tenerife a součastně největší a nejúrodnější údolí celého ostrova. Podle mého názoru jedno z nejkrásnějších údolí na světě hlavně při pohledu z SV strany, kdy se otvírá obrázek zeleného údolí pokrytého banánovníkovými plantážemi s modrým Atlantikem zprava, pohořím Cumbre Dorsal s astronomickými observatořemi zleva a dominantou Pica del Teide vyrůstajícím za údolím.

Náš tip: Restaurace Monasterio – osm restaurací v původním zrekonstruovaném klášteře s krásným výhledem. Šlechtické město Orotava si krásně dochovala historické centrum s řadou paláců, kostelů a balkónových domů. Jedním z nejhezčích svátků na Kanárských ostrovech je Boží tělo – tzv. Corpus Cristi slavený právě v Orotavě. Při svátku se ulice a náměstí pokrývají obřími koberci z květin a sopečné drti.

Náš tip: Casa Lercaro nad kostelem s úžasnou zahradou, výhledem a báječným kafíčkem.  

Sever ostrova

Vilaflor

se svou nadmořskou výškou 1500 m.n.m. je považována za nejvýše položenou vesnici s celoročním osídlením ve Španělsku. Na severní straně je obklopena borovicovými lesy, na  straně jižní naopak převažují sady ovocných stromů a rozlehlé plochy s vinou révou. Vilaflor v překladu:” Viděl jsem květinu” se na jaře barví pestrobarevnými květy růží, svlačců, levandule, růží z Gomery (koberce drobné žluté květiny) a vysokými stonky pokrytými kvítečky Hadince Teidského – tzv. Tajinaste. Kvalitně zrestaurované domy a takřka malebná poloha s báječnými výhledy uchovaly půvab horské vesničky.Ve vesnici se nachází několik restaurací specializovaných na tradiční kanárské pokrmy. V centru města je možné načepovat pitnou vodu ze stejnojmeného pramene. U silnice směřující do Národního parku najdeme tzv. Tlustou Borovici – největší exemplář na ostrově převyšující 40m. Nedaleko je také přístupová neasfaltová cesta do Paisaje Lunar.

Paisaje Lunar

v překladu měsíční krajina je bizardní tufová formace připomínající pískovcové komíny, která vznikla erozí vrstvy vulkanického popela a jejíž bílé stěny ostře kontrastují s černým okolím. 

Pěší stezka vychází z Vilaflor z hlavního náměstí a je dlouhá přibližně 13 km (6-8 hodin) a náročnost je středně vyšší. Dřívější prospekty popisují rychlejší přístup po neasfaltové cestě, ale dnes je vjezd zakázán a pokuty se pohybují od 100 do 1000 Eur. Celá trasa – PR-TF 72 je velmi dobře značena.

Siam Park - Playa de las Americas

jeden z nejmodernějších vodních parků na světě vybudovaný majiteli Loro Parku v roce 2008 opět v thaiském stylu. Na rozloze 18 km2 se nachází velké množství skluzavek a tobogánů úžasných forem, bazén s největší umělou vlnou na světě, obřím bazénem s krokodýly který protínají dva prosklené tobogány, nejdelší umělá řeka na světě (tobogán),  dračí tobogán, vulkanický tobogán atd. Součástí Siam Parku jsou také restaurace, bary a obchůdky.

Východ ostrova

Santa Cruz

v překladu Svatý Kříž je hlavní město nejenom Tenerife, ale také celé západní provincie Kanárských ostrovů. Původním hl. městem ostrova byla až do roku 1723 La Laguna, z tohoto důvodu v Santa Cruz nenalezneme příliš mnoho památek. Město má ale kosmopolitní vzhled, protože již od samého založení fungovalo jako velmi důležitý přístav, dnes jeden z největších v Atlantiku. Centrem je náměstí Plaza de Espaňa s velkou vodní plochou a betonovým křížem na památku obětem občanské války. Nejstarší budovou je kostel Iglesia de Nuestra Seňora de la Concepción který nechal založit dobyvatel ostrova Alonso Fernández de Lugo. Za návštěvu jistě také stojí tržnice v arabském stylu Nuestra Seňora de la África nebo městský park o 67 000 m2 – Parque García Sanabria. Symbolem Santa Cruz je moderní budova auditoria od Santiaga Calatravy která je pokryta bílými dlaždicemi a svojí neobvyklou formou připomíná plachetnici. Do Guinesovy knihy rekordů je zapsán slavný karneval, který se tu každoročně pořádá na přelomu února a března.

La Laguna

původní hlavní město, sídlo biskupa s nejstarší univerzitou na Kanárských ostrovech.Oficiálně nazývané San Cristobal de la Laguna má velmi dobře zachovalé historické centrum se šlechtickými paláci, kláštery a kostely a proto bylo zařazeno mezi památky světového dědictví UNESCA. Prohlídku začněte na Plaza del Adelantado – náměstí obklopené domy s balkóny jako Palacio de Nava, Ayuntamiento a Casa de los Capitanes Generals. Uzavřený balkón je také na klášteře Santa Catalina. Na východní straně náměstí se nachází tržnice. Z náměstí vede jedna z nejkrásnějších ulic směrem ke katedrále a končí u nejstaršího kostela města Nuestra Seňora de la Concepción jehož nápadná sedmipatrová zvonice je považována za symbol La Laguny.

Playa de las Teresitas

nejhezčí pláž ostrova se nachází 9 km za Santa Cruz. Vznikla navezením písku ze Sahary, který kontrastuje se zelení palem a před mořskými proudy ji chrání soustava vlnolamů. Pláž má dobrou infrastrukturu – jsou zde sprchy, toalety, šatny, rozlehlé parkoviště a plážové bary. Nejedná se o turistickou pláž – nejsou zde hotely, ale o víkendu bývá pláž hodně využívána obyvateli hlavního města.

Taganana

se nachází v pohoří Anaga na SV ostrova (nad Santa Cruz). Toto pohoří je samo o sobě hezkým tipem na výlet jelikož není příliš turisticky navštěvováno a tudíž si zachovalo jedinečnou přírodu. Nad hlavním městem se nachází saharská pláž Teresitas a nad La Lagunou rozlehlé vavřínové lesy Las Mercedes a zemědělské polnosti. Pohoří facinuje rozeklanými skalisky a hustým zeleným porostem. Hory střídají obrovská údolí spadající až k moři. Jedním z nejkrásnějších je právě Taganana se stejnojmenou přímořskou vesnicí kam nás zavedou nekonečné serpentiny. U pláže se můžeme zastavit v rybí restauraci a vychutnat místní víno (kromě řidičů) Do Taganany míří také jedna z nejhezčích turistických cest přes vavřínové lesy, důležité je ovšem vyrazit ráno aby bylo možné k návratu k vozu využít bus do La Laguny. 

Güímar - pyramidy

Pirámides de Güímar je etnografický park, který vznikl na popud známého norského badatele Thora Heyerdahla. Ten si v devadesátých letech 20 st. odkoupil pozemky v centru stejnojmenného města, kde se nacházely zvláštní nízké terasovité stavby podobné pyramidám na Sicílii, v Mezopotámii, Polinesii, Peru a Mexicu. Museum, které je součástí parku je zasvěceno studiu kulturních kořenů starých civilizací stejně jako záoceánským plavbám tohoto dobrodruha. 

Web Piramides de Guimar 

Candelaria

město o 13 tis. obyvatelích je náboženským srdcem celého ostorva. Uctívá se tu patronka Tenerife – Virgen de la Candelaria. Ve stejnojmenné bazilice u pobřeží se nachází černá madonna, kterou podle pověsti nalezli guanští pastýři na pláži v roce 1390 (ostrov byl dobyt až za 100 let) a kterou velmi uctívali. K černé madoně se vztahuje spousta různých pověr a pověstí. Místní obyvatlelé ji každoročně 15.srpna připravují bohaté slavnosti s guanchskými zvyky. Slavnosti předchází někdy i několikadenní pěší pouť místních byvatel, kteří za patronkou chodí pěšky někdy i vzdálenosti přes 100 km.

Západ ostrova

Gigantické skály

majestátní skalní bloky táhnoucí se kolem západního pobřeží 17 km a dosahující výšky až 600 m. Jejich vulkanický původ je dobře viditelný z moře, basaltické útesy jsou protkány řadou lávových komínů a při průchodu roklí v Masce se dají pozorovat lávové vrstvy. Guanchové je označovaly za “Dábelskou zeď” Místo je velmi turisticky vyhledáváno – doporučujeme plavbu na plachetnici Flipper, při které se dají pozorovat skupiny delfínů a při troše štěstí také velryby zvané Kulohlavci. V bezprostřední blízkosti vznikl přístav, který byl dříve hodně využíván obchodníky s cukrovou třtinou a proto velmi často napadán piráty. Kolem se nachází malebné městečko v kanárském stylu (dřevěné balkóny) spojené s turistickou zónou. Za přístavem a v nedalekém Playa de la Arena jsou dvě hezké vulkanické pláže.

Masca

nejpopulárnější horská vesnice umístěná na dně rokle v pohoří Teno (Gigantické skály z druhé strany). Až do roku 1960 byla Masca přístupná jen oslí stezkou. V současné době je přístup po úzké asfaltové silnici s množstvím serpentin vedoucí po hraně rokle – pro silné povahy! Maska je malebné místo obkolopené palmami, terasovitými políčky a květinami. Mnoho domků a teras bylo zrekonstruováno na kavárny, restaurace, prodejny turistických suvenýrů a místních horských produktů (med, kozí sír, koření a likéry). Masca je také výchozím bodem zhruba tříhodinového trekingu stejnojmenou roklí uprostřed Gigantických skal. Na konci je malá pláž obklopená skalními bloky, kde si hosty vyzvedávají lodě a dopravují je do přístavu v Los Gigantes. Tuto tůru doporučujeme pouze za doprovodu zkušeného průvodce, protože místo je velmi nebezpečné v případě změny počasí.