Zajímavosti

Palma de Mallorca

Zhruba 5 km od letiště na JZ ostrova se nachází hlavní a zároveň největší město ostrova. Za návštěvu stojí hlavně historická část kolem přístavu a katedrály s množstvím středověkých uliček, kaváren, barů, restaurací a prodejen suvenýrů.

Palác Almudaina

se nachází v přímém sousedství katedrály. Dominují ji 4 věže a archanděl Gabriel. Dříve zde sídlili maurští vezírové – odtud nádherný trůnní sál. Dnes zde sídlí historické muzeum a současně se jedná o jednu z oficiálních rezidencí španělské královské rodiny. Pokud navštíví ostrov, jižní křídlo není přístupné veřejnosti.

Vstupné se pohybuje také kolem 7 €

Plaza Mayor

neboli také Hlavní náměstí má charakteristický obdélníkový tvar a mimo barů a restaurací zde naleznete stánky a různé kulturní akce

Abaco Cocktail bar

věhlasná budova v centru města. Klasický Mallorský palác přestavěný na bizardní bar o několika vnitřních místnostech a otevřeným prostranství – terasou s fontánami, papoušky, ovocem a hlasitou hudbou

Katedrála Panny Marie nebo La Seu

Je hlavní dominantou města. Byla vybudována na ruinách arabské mešity. Její stavba se táhla téměř 4 století a byla dokončena v r.1601. Díky největšímu růžicovému oknu bývá přezdívána “katedrálou světla” Každoročně se sem sjíždějí tisíce ostrovanů, aby 2.2. nebo 11.11. byli svědky světelné hry, kdy růžicové a vitrážní okno promítají osmičku na protější zeď a tak vytváří úžasnou hru světel. Na oltáři se nachází baldachýn od Antonia Gaudího a sochy jsou dílem mallorského umělce Miquela Barceló. Z teras kolem katedrály je nádherný výhled na zahrady s jezerem kolem katedrály a přístav. Vstupné je kolem 7 €

Hrad Bellver

na kopci nad městem se nachází další dominanta: gotický hrad. Do roku 1349 sloužil jako sídlo královské rodiny a později jako vězení s mučírnou. V současné době je zde umístěno muzeum hlavního města. Horní terasa nabízí jedinečné vyhlídky na Palmu a přístav. Vstupné kolem 4 € (děti do 14-ti let – zdarma). Po-zavřeno.

Arabské lázně

jsou jednou z mála dochovaných arabských památek. Pocházejí z XI stol. A nejspíš byly součástí arabského paláce. Jedná se o vnitřní lázně s kupolí a 12-ti sloupy. Tento sál sloužil jako horké lázně, z toho důvodu disponovaly dvojitou podlahou s otvory, kudy proudila horká voda a pára. Vstupné kolem 2,50 €. So a Ne-zavřeno.

Valldemossa

V srdci Tramuntanského pohoří nalezneme kouzelnou vesničku Valldemossa. Procházkou v uličkách lemovanými stromy můžete obdivovat staré kamenné domy, vily a kartuziánský klášter. Na každém domě se nachází keramická kachle s vyobrazením svaté Cataliny Thomas, která se ve Valldemose narodila (v 16.stol) a v roce 1930 byla papežem vysvěcena. V uličce za kostelem můžete navštívit její rodný dům. Na její památku se každoročně 28.07. pořádá lidový průvod.

Hlavní památku města – Královský kartuziánský klášter – Real Cartuja de Valldemosa

Jeho základní kámen byl položen v roce 1310 a sloužil jako královské sídlo pro astmatického syna krále Jakuba II. Poté jej převzali kartuziánští mniši, kteří tu žili až do roku 1835. Je zajímavé, že maximální počet mnichů byl omezen na 13. V 19.stol. se zde nabízelo ubytování pro návštěvníky z hlavního města a toho využil klavírní virtuos Frederik Chopin a jeho přítelkyně, spisovatelka George Sandová, aby zde v r.1838/39 strávili zimu. Chopin se domníval, že mu místní klima pomůže s tuberkulózou a složil zde několik skladeb a cyklus 24 preludií. George Sandová zde napsala knížku Zima na Mallorce. Vstupné do kláštera je cca 10 € a v neděli je zavřeno.

Sóller

Na SV ostrova, uprostřed pomerančových hájů, hor a mořem se nachází Sóller. Městečko je populární hlavně u menších návštěvníků, protože se sem mohou dostat starým, dřevěným vláčkem z Palmy a poté pokračovat historickou tramvají do přístavu Sóller. Sóller také vyhledávají milovníci umění – nachází se zde 3 muzea a známá umělecká galerie Can Prunera se stálou expozicí moderního umění včetně Picassa, Mattise, Miró a dalších umělců. Centrum města s klasickými úzkými uličkami a městské domy s typickými zelenými okenicemi Vás dovedou na náměstí Plaza Constitución v centru. Na tomto náměstí můžete obdivovat kostel svatého Bartoloměje, ale Vaše děti určitě dají přednost posezení v centrálních restauracích, kde jim přímo za zády projíždí a vyzvánějí historické tramvaje. Tramvaje vyjíždějí z centra města (za kostelem) a přes pomerančové háje sjíždějí do zátoky Port de Sóller, kterou celou objedou. Zátoku lemuje písečná pláž s promenádou a končí u jachetního přístavu. Místo je velmi malebné. Tramvaj jezdí každou hodinu a stojí 7€ (jízda trvá cca 30 min). Vláček z Palma de Mallorca jezdí 2-4x denně podle sezóny (jede hodinu) a stojí 18 € nebo 25 € (jednosměrná/zpáteční).

Deia

mallorská vesnička na SZ ostrova s typickou architekturou kamenných domů a zelených okenic, která se stala domovem mnoha umělců. V centru města narazíte na bezpočet galerií a malých obchodů se suvenýry. Spisovatel a básník Robert Graves si zde našel druhý domov, v jeho domě je dodnes muzeum. Mezi další celebrity, které vesnici navštívili patří princezna Diana a Richard Branson.

Cap de Formentor

Nejsevernější cíp Mallorky vytváří formentorský poloostrov, který je 20 km dlouhý a na jehož konci se nachází maják (není přístupný). Velmi větrné místo se stovkou stěhovavých ptáků nabízí nádherné scenerie hlavně při západu slunce. Při dobré viditelnosti se může zahlédnout Menorca.

Nedaleko se nachází jedna z nejkrásnějších pláží Cala Formentor. Zátoka s jemným bílým pískem a tyrkysovou vodou je lemována borovicemi. Jediný problém je parkováni zdarma, které je téměř nemožné a parkoviště stojí mezi 8-15 € nehledě na dobu stání.

Cuevas del Drach – Dračí jeskyně

Nacházejí se na Z ostrova. Na trase prohlídky téměř 1 km dlouhé, můžete obdivovat obří stalagmity a stalaktity. Tyto krápníky, které zde rostly milióny let jsou nasvícené a při bližším ohledání na nich můžete pozorovat zbytky podmořských fosilií jako jsou různé škeble a mušle. Největším zážitkem je jistě desetiminutový koncert kvarteta hráčů, kteří plují na lodičkách po krápníkovém jezeru Martel. Toto jezero je dlouhé 170 m a široké až 12 m. Uvnitř je stálá teplota 18°C, což může kontrastovat s horkem venku (doporučujeme teplejší oblečení s sebou. Otevřeno je denně a vstupné každou celou hodinu. Cena 15€ (děti 8€)

Klášter Santuari de Lluc

Na SZ ostrova uprostřed rozeklaného pohoří Tramuntana nejdeme první klášter ostrova zasvěcený Panně Marii. Legenda praví, že ve 13.stol. našel pastýř v místních lesích sošku černé Madony, kterou odnesl do kostela ve vesnici Escorca. Ta ovšem záhadně zmizela aby se vrátila na své původní místo v lese. Při několikátém – marném pokusu o přemístění, bylo rozhodnuto černé sošce na místě nalezení vybudovat poustevnu a později klášter, kde dodnes můžete sošku vidět. La Moreneta (černá Madona) je vystavena na oltáři, ale po bohoslužbě se otáčí do menší kaple za oltářem, tak aby si ji věřící mohli prohlédnout. Klášter je dosud funkční a nedílnou součástí je také dětský sbor, cca 40 žáků, tzv. Blauets – název podle modré uniformy. Počátky sboru sahají až do 14 stol. Kromě mší, náb. oslavách a denního vystoupení je sbor znám především sólem Cant de la Sibilla během Velikonoc, které je zapsáno jako nehmotné dědictví UNESCO. Vstup do kláštera a zahrad je zdarma. Malé muzeum stojí 4 €. Celý komplex je velmi rozlehlý a za přijatelnou částku zde můžete v dvoulůžkovém pokoji strávit noc – viz:

www.lluc.net

Sa Calobra

Nebo také soutěska Torrent de Pareis je úžasná rokle na severu ostrova. Kaňon s téměř kolmými stěnami je dlouhý 3 km a vysoký cca 200 m. Sjezd dolů je opravdu adrenalinový. Na konci se nacházejí dvě pláže – Sa Calobra a oblázková L´Olla. Na Sa Calobru se můžete také vypravit lodí z přístavu Port de Soller. Parkovné na Sa Calobra stojí 1,50€/30 min nebo 15€ celodenní. Lodní taxi z Port de Soller vyplouvá 3x denně. Cena. 21/30€ (jednosměrná/zpáteční). Odkaz na loď:

www.barcoscalobra.com

Alcudia

Původní hlavní město na SV ostrova je známo pro svou bohatou historii a proslavily jej hlavně středověké hradby. Ve 14.stol. je nechal postavit katalánský král Jindřich II a část z nich je přístupná i v současnosti. Přes vstupní brány se dostanete do středověkého města. Úzké uličky, lemované pomerančovníky Vás provedou mezi kamennými paláci k neogotickému kostelu sv.Jakuba, arch. Muzeu či amfiteátru. V letních měsících se každé úterý a neděli konají místní trhy s místními specialitami, potravinami, suvenýry atd.

Nedaleko města se nachází jedna z nejdelších a nejkrásnějších pláží ostrova – Platja de Muro s tur. letoviskem a přístavem Port d´Alcudia