Poema de Mar – Akvária na Gran Canarii

Las Palmas de Gran Canaria se může pochlubit jedním z nejkrásnějších akvárií v Evropě.

Budova o 12.500 m2, se nachází v areálu přístavu Puerto de la Luz, vedle nákupního centra El Muelle a přístaviště zaoceánských lodí. Majitelem je stejně jako v případě Loro Parque (článek a informace ZDE) a Siam Parku (článek a informace ZDE)  společnost Loro Parque Group patřící rodině Christopha Kiesslinga.

Jméno akvárií je inspirací slavného rodáka Nestora Martína- Fernandeze de la Torre, jehož obrazové dílo „Poem of the Atlantic“ je vystavené v místním muzeu. V akváriích můžete obdivovat kopie těchto úchvatných podmořských výjevů.

Ke slavnostní inauguraci došlo 17. prosince 2017.

 

 

 

 

Plán návštěvy:

Akvária a nádrže o celkovém množství 7,5 milionu litrů vody, jsou rozdělené do tří oddělených zón: ekosystémy sladkovodní a džungle, pláže a korálových útesů a hlubokého oceánu.

Akvárium Poema del Mar vás zve k objevování tajemství, která skrývají hlubiny naší planety.

Začínají cestou vedoucí přes bohatou vegetací džungles akvárii, terárii a  s více než 15 000 rostlinami a jejich sladkovodními ekosystémy.

 

 

 

 

Druhá část, Arrecife, je procházka kolem obrovského válce o objemu více než čtyři sta tisíc litrů vody, který vykazuje velkou paletu barev korálů a ryb.

Válec-cilindr k vidění na videu ZDE:

 

Objevte nesmírné množství druhů a barev, o kterých byste nevěřili, že existují ve 35 různých ekosystémech, od nejbujnější vegetace Amazonie, po dno oceánu a jeho zářivé korály, přes delty, pláže a mangrovy.

Ponořte se s rodinou nebo přáteli a objevte všechna tajemství vody v historii naší planety.

Prostřednictvím stanovišť můžete obdivovat bezpočet druhů se všemi jejich kuriozitami a schopnostmi. Vaše děti jistě ocení možnost procházet nebo prolézat tunely v akváriích a sedat si do výklenků v jednotlivých akváriích, tak, aby podmořké dění probíhalo kolem nich.

Prolézačky pro děti k vidění na videu ZDE:

 

Pokud máte hlad, zastavte se v restauraci s nádherným výhledem na akvárium, s velkým podmořským tunelem, kterým procházejí další návštěvníci nebo si můžete prohlédnout kopie obrazů s mořskou tématikou od Nestora Martína- Fernandeze.

Restaurace k vidění na videu ZDE:

 

Návštěva vyvrcholí jedinečnou podívanou na podmořský život v Deep Sea, největším zakřiveném okně na světě. Jedinečným a naprosto úchvatným zážitkem je právě toto největší akvárium se slanou vodou v Evropě, jehož metakrylát vážící 140 tun, 36 metrů dlouhý a sedm metrů vysoký je obrovským oknem do podmořských hlubin. Hosté zde bez dechu sledují obří rejnoky nebo počítají zuby bílým žralokům kroužícím kolem skla.

Deep Sea si můžete prohlédnout na videu ZDE:

 

 

Vstupné a další info:

Otevřeno denně: 09:30 – 17:30 hod.

Vstupné: 25,00 €

Děti 0-3 roky zdarma

Děti 3,99-11,99 let: 17,50 €

 

 

Zajímavosti akvárií:

Chameleon: Moje sliny jsou 400 hustější než sliny člověka. Toto účinné lepidlo umožňuje unést až třetinu mého těla. Stejně jako by si držel kufr o 23 kilech pouze jazykem. Můj lepivý jazyk je stejně dlouhý jako moje tělo. Moje vidění zahrnuje 360 stupňů.

 

 

Krab podkova: Moji nejbližší příbuzní jsou pavoukovci, pavouci a štíři. Mám modrou krev, protože je to měď, která přenáší kyslík a ne železo jako u většiny ostatních zvířat. I přes 450 milionů let mé existence na této planetě mi hrozí vymření kvůli zájmu farmaceutického průmyslu o mou krev. Je užitečná při vytváření vakcín, jako např. vakcína proti COVID-19.

 

 

Lví ryba – Perutýn ohnivý: Perutýn ohnivý má roztřepené, paprskovité ploutve (ostny), ohnivé pruhované zbarvení, které slouží k maskování. Je prudce jedovatý! Na obranu před útočníkem jim slouží jedové žlázy umístěné na bázi ploutevních paprsků. Jedovatý je i jejich slizovitý sekret. Přestože může způsobit paralýzu a respirační selhání, příznaky zmizí za 1 nebo 2 dny.

 

 

 

Meglodon: jeho jméno znamená velký zub. Megalodon byl bezpochyby nejhrozivější masožravec, který kdy žil. Dosahoval váhy až 50.000 kg a velikosti mezi 16 až 20m.Jeho velká velikost, rychlá a silná plavecká schopnost, silné čelisti byly spojeny do impozantního dravého aparátu, což z něj činilo super-predátora.

 

Muréna leopardí: mořské dravé ryby, které tvarem těla připomínají hada, bez šupin a s chybějícími prsními i břišními ploutvemi.jejich kůži chrání před odřením ve skalních puklinách jen silná vrstva slizu, který je u mnoha druhů jedovatý. Mají sice velmi slabý zrak, ten jim ale vynahrazuje skvělý čich. murény mají dvojí čelisti. Jedny vybavené ostrými dozadu zahnutými zuby jsou v přední části tlamy. Ale v hloubi hltanu se skrývají další se stejně ostrými zuby. Muréna kořist zasekne předními zuby a pak bleskurychle vysunuje a zasunuje hltanové čelisti a jimi úlovek zatahuje do jícnu.

 

 

Mořští koníci a sex: Z původně nejvěrnějšího živočicha se vyklubali promiskuitní tvorové, kteří mají také pohlavní styk se stejným pohlavím. Zvláště rod s velkým bříškem vystřídá za život stovky partnerů. Během jednoho dne mohou mýt styk až s pětadvaceti partnery. Jediného partnera v životě má pouze několik druhů pocházejících z mořských hlubin kolem Británie.

Dovádivé koníky si můžete prohlédnout na videu ZDE

 

Paúhoř elektrický: Druh ryby, která obývá oblast jižní Ameriky, vyskytuje se v řekách Amazonka a v povodí Orinoka. Paúhoř je pro člověka nebezpečný, protože je schopen pomocí zvláštních buněk zvaných elektroplaxy vygenerovat elektrický výboj o napětí až 600 V. Nejedná se o agresivní rybu elektrické napětí používá pro lov malých rybek, které jeho pomocí omračuje.

 

 

 

Piraně: Dravá ryba pochází z mohutných říčních toků od Venezuely až po Argentinu. V hojné míře se vyskytuje v Amazonce. Může dorůst v zajetí do délky až 30 cm a váhy i 4 kg. Piraňa se dožívá zhruba 7 let. Její jméno pochází z jazyku Guaraní – pira znamená ryba a aña je „ďábel“, takže ve volném překladu „ďábelská ryba“. Žije ve velkých společenstvích. Větší kořist loví v organizovaných hejnech. 300 jedinců dokážou zbaštit 80 kg člověka za pět minut. Je to díky síle stisku čelistí, která je vzhledem k váze rybičky nejsilnější na světě. Piraně nemohou potravu žvýkat, a tak vytrhaná sousta polykají vcelku. Pokud mají dostatek potravy a vody, o člověka se příliš nezajímají, ale pozor na prsty!!!

 

 

Akrylátové sklo: Největší zakřivený metakrylát na světě.

délka – 36 m

šířka – 0,39 m

výška – 7,3 m

doba výroby – 1 rok

hmotnost – 120T

Největší sklo Deep Sea je vyrobeno z PMMA (polimetilmetacrylát) lidově plexisklo. Nedeformuje realitu ani velikosti. 36 metrů dlouhé okno je největší na světě a je slepeno z 12 panelů o 3x 7,3 m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn