Loro Parque (česky Loro Park)
je nejslavnější zoologicko-botanická zahrada na Kanárských ostrovech. Její název vychází ze španělského označení pro „papouščí park“ a jedná se o největší kolekci papoušků na světě. Právě jako papouščí park jej v roce 1972 založila rodina Christopha Kiesslinga na severní straně ostrova Tenerife v kouzelném Puerto de la Cruz. Pro velký úspěch se Loro Park později rozrostl o obrovské množství dalších zvířat, které ročně před pandemií navštěvovalo 1,5 miliónu návštěvníků ročně a které je vyhlášeno nejkrásnějším zooparkem Evropy a třetím nejlepším na světě.
Papoušci:
Na rozloze téměř 200.000 m2, rodiny s dětmi, ale i další návštěvníci obdivují stovky papoušků v 300 velkých voliérách. V největší voliéře, tzv Katandra se dokonce můžete projít mezi stromy, které připomínají džungli, mezitím, co se papoušci budou předvádět v krmítkách přímo před vámi.
Zoopark:
Celý park je koncipován jako botanická zahrada, kde se v první části procházíte palmovými háji, kaktusárii a sukulenty, mega – fíkusy nebo orchidárii.
Jako v klasické zoo můžete vidět gorily, šimpanze a další opice, bílého tygra na tygřím ostrově a další šelmy, krokodýly, volně se procházející plameňáky, galapágské sloní želvy a stovky dalších zvířat, to vše v areálu bez mříží…
Akvária:
Velkou část parku tvoří akvária s nádhernou zónou medúz, mořských koníků a obrovských akvárií s množstvím korálů, ale hlavně s tunelem 18,5 m dlouhým, kde hostům krouží žraloci přímo nad hlavou.
Pinguinarium:
Moje oblíbené místo je Planet Penguin, tzv. „pinguinarium“. Za ledovým tunelem se nachází úžasná kopie antarktického světa. Obří válec s centrální krou, která se noří do vody a kterou pomalu objíždíte po pojízdném pásu. Mezitím můžete sledovat množství tučňáků, jak odpočívají na kře, nebo se s úžasnou ohebností potápějí kolem projíždějících návštěvníků. Uvnitř válce samozřejmě sněží…
Vystoupení se zvířaty:
Hlavní atrakcí pro běžné návštěvníky jsou určitě vystoupení se zvířaty, která se pořádají několikrát denně. Vystoupení kosatek, delfínů, lachtanů a papoušků na kolečkových bruslích…je tak velký zážitek pro děti i dospělé, že se návštěvníci velmi často do parku během svého pobytu vracejí (druhé – předplacené vstupné je s velkou slevou).
Thajská vesnice:
Vstup do parku je také majestátní – tvoří jej thajská vesnička a jezírko s množstvím barevných koi kaprů. Loro Parque navštívila thajská královna a sestry thajského krále a pan Kiessling byl dokonce před dvaceti lety zvolen thajským konzulem. Mezi slavné návštěvníky se zařadil také Michael Jackson, Anthony Eden – vojenský ministr za vlády Churchilla a další slavné osobnosti…
Ochrana životního prostředí – Nadace Loro parku – Fundación Loro Parque
Je unikátní nadace na ochranu zvířecích druhů, založená v roce 1994 a hrazená z ceny vstupného. Její součástí je chovatelská stanice La Vera, kde se nachází 1.100 voliér a pro běžné návštěvníky je nepřístupná, musíte být členem nadace a předem se na návštěvě domluvit. Ze 150 původních papoušků se rozšířila na 3.800 jedinců a tyto jsou postupně navraceny do volné přírody, všude tam, kde hrozí jejich vymření jako v Zambii, Botswaně, Zimbabwe, Angole, Namíbii, Thajsku, Austrálii, Kolumbii, Brazílii…pracuje se na pěti kontinentech. Nadace během více jak 20-ti let pracovala s rozpočetem 15-ti miliónů Eur. Díky nadaci byly zachráněny dva druhy papouška: aratingaorejigualda a guacamayo de Lear. V zemích původního výskytu se papoušci monitorizují, pořádají se vzdělávací programy (aby je např. přestali konzumovat), pracuje se s místními vládami na zachování jejich území a v boji proti nelegálnímu odchytu a exportu atd…
Nadace zahrnuje ochranu také dalších zvířat: Kosatky přivezli ze SeaWorld (USA) – další se narodila v Loro Parku. Hluchou kosatku Morgan přivezli z Holanska, aby ji tam nemuseli obětovat. Morgan by ve volné přírodě nepřežila a díky ní rozjeli několik projektů na motorizaci a záchranu těchto zvířat ve volné přírodě jako v Gibraltarském průlivu. V Baltickém moři zabraňují zachycení sviňuch pomocí alarmům v rybářských sítích. V této části Atlantiku spolupracují se záchrannými středisky a univerzitami na sčítání a ochraně delfínů a projektů želv a korýšů. Prosazují útočiště na ochranu vodních savců zahrnující vody celé Makaronésie (KO, Azory, Madeira, Kapverdy a záp.pobřeží Afriky), kde žije 33 druhů velryb a delfínů.
V Planet Penguin se ročně vylíhne velké množství nových tučňáků, včetně ohroženého druhu tučňáka Moseley´s, protože respektují klimatické podmínky na jižním pólu jako je teplota, sníh (12 tun sněhu denně), led a Antarktické světelné cykly. Např. Geisha – tučńák dovezený v roce 2003 byl zabaven rybářské lodi, kde ji nechali v chladícím boxu. Geisha již měla dvakrát potomky.
Loro Park získal řadu ocenění nejenom za ochranu životního prostředí, ale také za samotné instalace jako Premio Príncipe Felipe (ocenění španělského krále) a Excelencia Turística
Loro Parque má skvělou polohu, v Puerto de la Cruz, přímo nad hlavní pláží Playa Jardín. Hosté ubytovaní v opačné části Puerta de la Cruz, v zóně Martiánez, mohou využít projižďku žlutým vláčkem zdarma. Vláček odjíždí z náměstí Reyes Catolicos od 09:00-16:00 hod. v časových intervalech 20 min. ve směru do parku a projíždí historickým centrem Puerto de la Cruz. Poslední vláček se z Loro Parku vrací v 18:45 hod.
Vstupné:
Cena dospělý: 38,00,- €
Cena děti (6-11 let): 26,00,-€
Děti do 6-ti let zdarma
Návštěva Loro Parku je opravdu výjimečný zážitek i pro ty, kteří běžně zoologické zahrady nevyhledávají.
Rodina pana Kiesslinga vybudovala také další úžasné atrakce. Pro milovníky adrenalinu – skluzavek a tobogánů rozhodně doporučujeme Siam Park na jihu Tenerife jako nejlepší vodní park na světě (hlasování na Tripadvisoru)
a pokud Vaší dovolenou směřujete na Gran Canarii, tak rozhodně nevynechejte akvária Poema del Mar v hlavním městě Las Palmas.