Květnové kříže – Májové slavnosti – Fiesta de los Cruces

Májové slavnosti

vycházejí z pohanských oslav centrálního období jara nebo někde také letního slunovratu. Tento svátek se slaví nejenom v Evropě, Rusku, ale také v celé Latinské Americe.

 

Svátky - Májové křížeKanárské ostrovy

jsou s touto tradicí úzce svázány, neboť hned dvě hlavní města nesou v překladu název: Svatý kříž. Malebné hlavní město ostrova La Palma a hlavní město Tenerife hrdě nesou název Santa Cruz.

Santa Cruz de Tenerife

hlavní město Západní provincie Kanárských ostrovů, kam patří mimochodem ostrovy Tenerife, Gomera, La Palma a El Hierro, každoročně 3.května oslavuje svátek květinových křížů, jako památka po dobývání ostrovy španělskými „konquistadory“ dobyvateli. Právě tohoto dne byl ostrov v roce 1496 začleněn do království Koruny Castilské.

 

Historie:

Východní křesťané spíše oslavují 14.září jako svátek Povýšení svatého Kříže, svátek, který připomíná význam nástroje Kristova utrpení a který připomíná posvěcení Konstantinových staveb na Golgotě.

Ale západní křesťané dodnes dodržují svátek, který byl zrušen v r. 1960 reformou liturgického kalendáře papežem Janem XXIII. Jedná se o svátek Nalezení sv.Kříže a existují dvě teorie jeho vzniku: První tvrdí, že „pravý“ kříž – neboli vera cruz právě tento den roku 326 nalezla Helena, Konstantinova matka a původně se jednalo o svátek jeruzalémský. Další teorie připomíná datum, kdy Herakles vrátil kříž ukradené Peršany zpět do Jeruzaléma, a proto je označován za Nalezení.

 

Květinové kříže

3.května patří mezi významné výročí, které se oslavuje po celém ostrově v podobě vystavených křížů z květin. Jejich nejkrásnější ukázky v podobě obřích křížů z exotických květin (orchideje, kaly, strelície atd..) najdeme právě v hlavních městech Tenerife a La Palmy, jejichž společné jméno Santa Cruz znamená v překladu právě Svatý Kříž. Svátek se oslavuje také v Puerto de la Cruz na severu ostrova, ale v menší míře také na dalších ostrovech jako např. ve městě Teror na Gran Canarii.

Oslavy trvají několik dní, a kromě procesí se také soutěží o nějkrásnější a nejoriginálnější kříž.

Pro turisty je to ohromný zážitek, a protože většina nezná historický podklad tohoto svátku, domnívají se, že ostrovy oslavují jaro a nebo že jednoduše dokazují svůj přídomek: „Ostrovy věčného jara“.

Svátky - Májové kříže

 

Májky -máje

Svátek kříže se také spojuje s pohanskými oslavami květnového stromu – u nás známe pod jménem Máje, májka nebo máj. Jedná se o označení ozdobeného kmene stromu, který se právě v tomto období stavěl již za Keltů, Řeků, Římanů, Germánů a dalších, právě na oslavu jara, přinesením lesního ducha do vesnice a zajištění jeho požehnání. Z tohoto důvodu májku velmi často doprovází figurína člověka oblečená do listí nebo květů. Ale to už je spíše povídání z našich krajin…

 

Pokud Vás zajímají tradiční svátky na Kanárských ostrovech, můžete si také přečíst:

Španělské Velikonoce aneb Pasqua – Semana Santa

Karneval na Kanárských ostrovech

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn

Napsat komentář