Květnové kříže – Májové slavnosti – Fiesta de los Cruces

Květnové – květinové slavnosti

vycházejí z pohanských oslav ústředního období jara nebo někdy také letního slunovratu. Tento svátek se slaví nejen v Evropě, Rusku, ale také v celé Latinské Americe.

 

Vacaciones - Cruces de MayoKANÁRSKÉ OSTROVY

úzce souvisí s touto tradicí a právě proto hned dvě hlavní města hrdě nesou název: SVATÝ KŘÍŽ:  Malebné hlavní město na zeleném ostrůvku La Palma a hlavní město Tenerife 

 

Santa Cruz de Tenerife

Hlavní město Tenerife a Západní provincie Kanárských ostrovů, kam mimochodem patří i ostrovy: La Gomera, La Palma a El Hierro, slaví každoročně 3. května Fiesta de las Cruces de Flores na památku dobytí ostrovů  španělskými dobyvateli. Právě v tento den byl ostrov v roce 1496 začleněn do Království Kastilské koruny.

 

Historie:

Východní křesťané spíše oslavují 14.září jako svátek Povýšení svatého Kříže, svátek, který připomíná význam nástroje Kristova utrpení a který připomíná posvěcení Konstantinových staveb na Golgotě.

Ale západní křesťané dodnes dodržují svátek, který byl zrušen v r. 1960 reformou liturgického kalendáře papežem Janem XXIII. Jedná se o svátek Nalezení sv.Kříže a existují dvě teorie jeho vzniku: První tvrdí, že „pravý“ kříž – neboli vera cruz právě tento den roku 326 nalezla Helena, Konstantinova matka a původně se jednalo o svátek jeruzalémský. Další teorie připomíná datum, kdy Herakles vrátil kříž ukradené Peršany zpět do Jeruzaléma, a proto je označován za Nalezení.

 

Květinové kříže
  1. května patří mezi významné výročí, které se oslavuje po celém ostrově v podobě vystavených křížů z květin. Jejich nejkrásnější ukázky v podobě obřích křížů z exotických květin (orchideje, kaly, strelície atd..) najdeme právě v hlavních městech Tenerife a La Palmy, jejichž společné jméno Santa Cruz znamená v překladu právě Svatý Kříž. Svátek se oslavuje také v Puerto de la Cruz na severu ostrova, ale v menší míře také na dalších ostrovech jako např. ve městě Teror na Gran Canarii.

Oslavy trvají několik dní, a kromě procesí se také soutěží o nějkrásnější a nejoriginálnější kříž.

Pro turisty je to ohromný zážitek, a protože většina nezná historický podklad tohoto svátku, domnívají se, že ostrovy oslavují jaro a nebo že jednoduše dokazují svůj přídomek: „Ostrovy věčného jara“.

Vacaciones - Cruces de Mayo

 

Máje-májka

Svátek kříže se také spojuje s pohanskými oslavami květnového stromu – u nás známe pod jménem Máje, májka nebo máj. Jedná se o označení ozdobeného kmene stromu, který se právě v tomto období stavěl již za Keltů, Řeků, Římanů, Germánů a dalších, právě na oslavu jara, přinesením lesního ducha do vesnice a zajištění jeho požehnání. Z tohoto důvodu májku velmi často doprovází figurína člověka oblečená do listí nebo květů. Ale to už je spíše povídání z našich krajin…

Pokud vás zajímají tradiční svátky ve Španělsku a na Kanárských ostrovech, můžete si také přečíst:

Jak se oslavují Velikonoce, Pasqua aneb Semana Santa se dočtete ZDE

Milujete hudbu, barvy, převleky, pak se určitě musíte zůčastnit Karnevalu a jak se slaví na ostrovech: ZDE

Nevyšším turistickým obdobím jsou na Kanárských ostrovech Silvestr a Vánoce, kdy jsou hotely již několik měsíců předem obsazené, ale jak vlastně oslavují Vánoce Kanářané se dozvíte ZDE

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn