Vánoční svátky
a jejich tradice se značně liší podle jednotlivých zemí. Ve střední Evropě oslavám odzvoní Novým rokem, ovšem jihozápadně od nás veselí pokračuje až do šestého ledna do tzv, Tří králů. Jak vůbec probíhají Vánoce ve Španělsku? Na Štědrovečerním stole budete marně hledat kapra. Během této slavnostní večeře, jíž se mimochodem účastní širší rodina jako tetička, tchyně apod, se podávají hlavně mořské plody – moji známí to označují za mořské příšery- jako škeble, langusty, humři, ústřice nebo krabi. Podobná slavností večeře probíhá také na hotelích, ale protože ne všichni hosté si na mořských plodech pochutnají, slavnostní bufet zahrnuje také klasickou kuchyni. Druhý den ráno děti dostávají malé dárky od tzv. Papa Noel (což je španělský Santa Claus).
Silvestr
je ve Španělsku hodně hlučný a lidé často vyrážejí na oslavy do ulic, aby si společně připili přímo na náměstích. Všichni jsou vybaveni hroznovým vínem, protože během odzvánění hodin musí při každém odbíjení sníst kuličku hroznového vína. Pokud jste rychlí a úkol splníte, bude vám štěstěna nakloněna po celý následující rok. Tuto tradici dodržují také hoteloví hosté, kteří na skvělých hotelových oslavách dostanou kuličky malých rozměrů, aby mohli konkurovat trénovanému domácímu personálu. Mimochodem na Kanárských ostrovech jsou Vánoce nejvyšší hotelovou sezónou. Hotely jsou běžně totálně vyprodány a města vynakládají značné prostředky na světelnou výzdobu. Nové hosty fascinují hlavně osvícené palmy. V parcích a na kruhových objezdech se provizorně vysází tisíce Vánočních hvězdic, tzv. Pryšec nádherný – Poinsettia, který zde ve volné přírodě dorůstá velikostí stromů a právě v tomto zimním období se krásně zbarvují listy.
Na Nový rok
je tradicí koupání v moři nebo v hotelovém bazénu. Naštěstí tady na Kanárech, počasí téměř vždy přeje, a tak vybaveni poslední zásobou sektu vyrážíme na pláž.
Tři králové
Tím ovšem Vánoce nekončí a všichni – hlavně děti, se nemohou dočkat šestého ledna. Svátek Tříkrálový pochází z biblického výkladu příchodu tří mudrců z Orientu za Ježíškem aby se mu nejenom poklonili ale také mu přinesli dary jako zlato, kadidlo a myrhu. U nás se navracíme k tradici, kdy přestrojené děti obcházeli obydlí a zpívali koledy za které byli odměňovány sladkostmi.
Každé Španělské město vynakládá značné prostředky na tzv. Tříkrálový průvod. Pořádá se pátého ledna ve večerních hodinách. Hlavní silnicí jedou alegorické vozy, které mezi davy rozhazují tuny bonbónů a za nimi kráčí průvod římských zbrojnošů a pážat následovaných Kašparem, Baltazarem a Melicharem jedoucích na velbloudech. Děti, většinou na zádech rodičů, se k nim snaží protlačit, aby jim předali dopis se seznamem vytoužených dárků. Někdy je začátek průvodu skutečnou atrakci – např. přílet králů vrtulníkem na fotbalový stadion v Santa Cruz na Tenerife. Před spaním musí děti u vstupu do domu nebo u stromečku připravit krmení a vodu pro hladové velbloudy. Hned po probuzení se běží podívat, zda velbloudi skutečně připravené pohoštění zkonzumovali. Jejich nadšení, že voda, sušenky, banány atd zmizely je stejně velké, jako radost z dárků pod stromečkem. Poté se pořádá rodinný oběd. Rodina je ve Španělsku na prvním místě a do úzkého rodinného kruhu patří všechny tetičky, sestřenky a samozřejmě jejich děti. Naše kanárská rodina se na tento oběd sjíždí ze všech koutů světa, a tak u hlavního stolu (dva spojené pingpongové stoly) minulý rok sedělo 46 dospělých osob a u dětského stolu obědvalo 9 dětí. V tento den se obvykle připravuje krůta, v našem případě dvě. Už několik let podezřívám rodinu, že se nejedná o krůty ale o pštrosy – co se do velikosti týče. Všichni se radují a po obědě se zpívá a v našem případě také tancuje.
Letošní rok – 2020 – stejně jako celková dramatická kovidová situace byly smutné také vánoční svátky. Nemůžeme se scházet, což stejně jako většinu ostatních nařízení Kanářané vzorně dodržují. Tři králové sice přijeli, ale aby se nevytvářeli shluky osob, nebylo známo kdy a kde budou projíždět, jeli na otevřených pickupech a doprovázela je policie a hasičská auta, aby hlukem přilákaly děti alespoň do oken.
Třem králům jsme letos naše dopisy předat nemohli, ale naše přání si neseme v srdcích a letos jsme opravdu znovu pochopili pravý význam tradičních přání jako štěstí a zdraví.
Pokud vás zajímají tradiční svátky ve Španělsku a na Kanárských ostrovech, můžete si také přečíst:
Jak se oslavují Velikonoce, Pasqua aneb Semana Santa se dočtete ZDE
Milujete pařbu, barvy, převleky, pak se určitě musíte zůčastnit Karnevalu a jak se slaví na ostrovech: ZDE
Když ve městech vyrostou květinové kříže aneb Májové slavnosti k informaci ZDE