Když na Kanárech sněží

O Kanárských ostrovech koluje spousta mylných představ: Před první návštěvou si lidé myslí, že tu najdou ostrovy porostlé vegetací a papoušky v korunách palem a jsou šokováni strohou vulkanickou krajinou hlavně v jižních turistických zónách. Další mylnou představou je, že díky blízkosti Afriky jsou tu v létě obrovská vedra a v zimě zima.

Sice se nacházíme v Atlantickém oceánu na úrovni Sahary vzdálené od Fuerteventury pouze 97 km a nedaleko obratníku Raka, ale klima ostrovů definuje spíše jižní větev Golfského proudu a pasátové větry, tzv. Alisios, které od severu horké ostrovy ochlazují.

Díky tomu mají Kanárské ostrovy jedinečné a stabilní klima, které se během roku příliš nemění a díky tomu byly vyhlášeny za jedny z nejzdravějších míst na světě. Průměrné zimní teploty se pohybují kolem 20°C a letní kolem 28°C. Toto jsou ale průměrné teploty z obydlených zón kolem pobřeží. Pokud se vypravíme do centra hlavně západních ostrovů, které dosahují značných výšek (Pico de Teide na Tenerife – 3.717m.n.m), zimní teploty budou hodně klesat k nule. Proto i na Kanárech můžete zažít sněhovou vánici, postavit si sněhuláka nebo třeba pozorovat sněžné pluhy v Národním parku na Tenerife (zde vylo naměřeno až -16°C), zatímco se ostatní turisté budou koupat v oblastech u moře.  Sníh tu ovšem příliš dlouho nevydrží – zapomeňte na lyže a běžky. Někdy vydrží den, při studeném roce i týden. To je potom velká zábava pro místní obyvatele, kteří vybaveni bodysurfy vyrážejí do hor, kde na nich sjíždějí kopečky, koulují se a pokrývají sněhem auta aby s ním dojeli co nejdál k moři…(ani by je nenapadlo, jaký vopruz je odhazování sněhu). Jakmile sníh roztaje, vytváří minikaskády, potůčky a plní uměle vybudované nádrže.

Osobně v tomto období miluji procházky hlavními městy, kde se mísí turisté oděni do tílek a sandálů, mezitím co Kanářané tvrdě dodržují zimní módu: čepice,  šály, kozačky a prošívané bundy

Na fotografiích sdílím fota sněhové nadílky z ledna 2021 z Gran Canarie a moje archivní záběry z Tenerife. Speciálně zasněžené Teide je opravdu magické, neboť se dá pozorovat téměř z celého ostrova a vytváří úžasné kontrasty s jižní hnědo-černou vulkanickou krajinou nebo ještě lepší výhledy ze zeleného severu na bílou špičku v pozadí. Ráj na zemi.

Gran Canaria - sníh
Sníh na Pico de las Nieves
Sníh na Tenerife
Sníh na Pico de Teide

Deja un comentario