Když na Kanárech sněží

Tak takhle jsme si to nepředstavovali:

O Kanárských ostrovech koluje spousta mylných představ: Před první návštěvou si lidé myslí, že tu najdou ostrovy porostlé vegetací a papoušky v korunách palem a jsou šokováni strohou vulkanickou krajinou hlavně v jižních turistických zónách. Další mylnou představou je, že díky blízkosti Afriky jsou tu v létě obrovská vedra a v zimě zima.

Sice se nacházíme v Atlantickém oceánu, na úrovni Sahary vzdálené od Fuerteventury pouze 97 km a nedaleko obratníku Raka, ale klima ostrovů definuje spíše jižní větev Golfského proudu a pasátové větry, tzv. Alisios, které od severu horké ostrovy ochlazují.

Stabilní klima aneb nejzdravější zóny světa:

Díky tomu mají Kanárské ostrovy jedinečné a stabilní klima, které se během roku příliš nemění a díky tomu byly vyhlášeny za jedny z nejzdravějších míst na světě. Průměrné zimní teploty se pohybují kolem 20°C a letní kolem 28°C. Toto jsou ale průměrné teploty z obydlených zón kolem pobřeží. Pokud se vypravíme do centra hlavně západních ostrovů, které dosahují značných výšek (Pico de Teide na Tenerife – 3.717m.n.m), zimní teploty budou hodně klesat k nule. Proto i na Kanárech můžete zažít sněhovou vánici, postavit si sněhuláka nebo třeba pozorovat sněžné pluhy v Národním parku na Tenerife (zde bylo naměřeno až -16°C), zatímco se ostatní turisté budou koupat v oblastech u moře.  Sníh tu ovšem příliš dlouho nevydrží – zapomeňte na lyže a běžky. Někdy vydrží den, při studeném roce i týden. To je potom velká zábava pro místní obyvatele, kteří vybaveni bodysurfy vyrážejí do hor, kde na nich sjíždějí kopečky, koulují se a pokrývají sněhem auta aby s ním dojeli co nejdál k moři…(ani by je nenapadlo, jaký vopruz je odhazování sněhu). Jakmile sníh roztaje, vytváří minikaskády, potůčky a plní uměle vybudované nádrže.

Dodržet zimní módu za každou cenu:

Osobně v tomto období miluji procházky hlavními městy, kde se mísí turisté oděni do tílek a sandálů, mezitím co Kanářané tvrdě dodržují zimní módu: čepice,  šály, kozačky a prošívané bundy – tu už nosím také já. Můj tatínek toto období označuje jako ZOO.

Půjdeme se koupat nebo si zajedeme do hor zakoulovat?

Na fotografiích sdílím fota sněhové nadílky z ledna 2021 z Gran Canarie a moje archivní záběry z Tenerife. Speciálně zasněžené Teide je opravdu magické, neboť se dá pozorovat téměř z celého ostrova a vytváří úžasné kontrasty s jižní hnědo-černou vulkanickou krajinou nebo ještě lepší výhledy ze zeleného severu na bílou špičku v pozadí. Ráj na zemi.

Gran Canaria - sníh
Sníh na Pico de las Nieves
Sníh na Tenerife
Sníh na Pico de Teide
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn