Charco Azul, aneb když na Gran Canarii prší…

Trasa:  cca 3 km – 1 hod. tam+1 hod. zpět 

Obtížnost:   NENÁROČNÁ  a vhodná pro děti vyjma kočárků

S sebou:  vodu, sportovní boty a případně plavky na vykoupání

Gran Canaria - Charco Azul
Trekking – pěší tůry na Gran Canarii

Na Kanárských ostrovech prší jen výjimečně – většinou v zimním období a deštivé období nebývá delší než týden, max. dva týdny. Když ovšem vydatně zaprší, potěší to nejenom zemědělce, ale také milovníky přírody a pěších túr. Keříky, které jsou po většinu roku šedo-hnědé se zazelenají a sopečné ostrovy se i u pobřeží zbarví do zelena. Ačkoliv na Kanárech nejsou řeky, vytváří se kaskády a voda z hor si hledá cestu uprostřed roklin, kterým se tady říká barranos. Jeden z nejkrásnějších vodopádů s říčkou se nachází na západě Gran Canarie za městečkem Risco. Voda se sem dostává z chráněného pohoří Tamadaba a je průzračně čistá a velmi-velmi chladná, takže doporučuji plavky a ručník s sebou!

 

 

Gran Canaria - costa oeste
Gran Canaria – západní pobřeží

Do vesnice El Risco se dostanete buď z jihu přes město Mogán nebo adrenalinovou silnicí ze severu přes přístavní město Agaete. Tato cesta je zasekána do vysokého pohoří, takže velmi často pod vámi uvidíte přímý sráz 500 m nad mořem a výhledy jak na pobřeží, tak na sousední Tenerife jsou vskutku luxusní. Z Agaete do El Risco je to cca 14 km.

Gran Canaria - viajar
Gran Canaria – západní pobřeží

 

Kde zaparkovat: pokud vyrazíte brzo ráno nebo ve všední dny, určitě najdete příhodné místo k parkování přímo v prudce stoupající vesnici. Na hlavní silnici je Bar Perdomo, před kterým se nachází asfaltové parkoviště, ale o víkendu kontrolují místa pouze pro hosty baru. Pod tímto parkovištěm je prašná cesta s možností parkování zdarma. Nebo další prašné parkoviště se nachází cca 200 m ve směru na Agaete pod starou školou (odbočka u kontejnerů na odpad)

Gran Canaria - Charco Azul
Gran Canaria – Charco Azul

Trekking: začátek trasy je vstup do vesnice El Risco – z hlavní silnice cca 50 m před Barem Perdomo odbočuje silnice do leva na GC-229 do vesnice El Risco – prudce stoupáme ve vesnici a v nejvyšším vodě nás cedule upozorní, na odbočku doprava. Po pravé straně za druhou vodní nádrží uvidíme prašnou cestu se schody dolů. Dobře značená prašná cesta vede roklí, kolem potůčku a zhruba po 30-40 min. dojdete k vodopádu. Pozor, v některých místech se musí přecházet, či spíše přelézat bazaltické skály. Není to příliš nebezpečné, naše děti ve středním věku to zvládly, ale trasa není určena pro kočárky nebo miminka v nosítku.

 

 

 

Gran Canaria - Charco Azul
Trekking – pěší tůry na Gran Canarii

 

 

 

Gran Canaria - Charco Azul
Trekking – pěší tůry na Gran Canarii

Můžete se vykoupat přímo u vodopádu nebo rodinám s dětmi doporučujeme využít slunná místa u potůčku, kde se v místech s bazaltickými kameny vytvářejí brouzdaliště.

Puedes ver el video de la cascada en youtube.

 

Gran Canaria - Charco Azul
Trekking – senderismo
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn