GC- Montaña de Tauro – okružní trasa

Trasa: https://mapy.cz/s/letusocufo

Délka 10.9km, převýšení 850m, čas 5h

Gran Canaria je často přezdívána za minikontinent, nejenom pro rychlé změny ve vegetačních pásmech, ale také pro odlišné počasí v různých částech ostrova. Když na severu GC prší a fouká, je velká šance, že na jihu to bude jiné. A dnes se to potvrdilo, když předpověď na naše oblíbené trekové tůry jako Teror a Tejeda hlásili déšť, ale Mogán byl slunečný.

Naplánovali jsme okruh kolem Montaña de Tauro. Autem jsme se pohodlně dostali až na konec dálnice. Chvíli stoupali do Morgánu a pak klikatými serpentýnami až na parkoviště u (bývalé) vodní nádrže Presa del Salto del Perro, kde se nachází několik parkovacích míst. Hned od parkoviště začíná nová turistická trasa (v tuto chvíli ji ještě ani mapy.cz neznají) a ta vede až pod vrchol hory Tauro.

Na mapě v bodě 2 jsme se rozhodovali, jestli jít po nebo proti směru hodinových ručiček. Nakonec jsme zvolili jít směrem k bodu 2 a ukázalo se to jako dobrá volba. Při cestě zpátky jsme prudce stoupali (mezi body 5 a 6) a vzhledem k terénu je stoupání jednodušší. Každopádně již cestou k rozcestí pod vrcholem je možné spatřit Tenerife a Teide. Viditelnost nám přála, takže Teide nás doprovázela skoro celý výstup.

Naprostým vyvrcholením naší cesty byla vyhlídka u bodu 3. Výhled na těchto souřadnicích (27.8970156N, 15.6940800W) je naprosto boží. Minimálně 270° hory a rokle kam oko dohlédne od Mogánu až po Roque Nublo. I na tomto výletu jsme viděli ikonickou skálu, která nám pomáhala v orientaci, v které části ostrova se právě nacházíme.

Mnoha-set metrový sráz pod námi budil hluboký respekt a museli jsme dávat velký pozor, abychom neuklouzli.Po tomto výhledu následovalo mírné klesání až na rozcestník k Mogánu. U bodu 4 se nachází piknikový stůl a nabízí ideální místo pro načerpání sil. Cesta mezi body 4 a 5 (až na výjimky) vede po vrstevnici a pak již zmíněné stoupání.

Dosavadní cestu dolů je zapotřebí nyní vystoupat. V této části se jde převážně lesem, takže je možné se schovat před saharským sluncem i ve stínu. Jak jsme se blížili k zpět k vrcholu hory Tauro, spatřili jsme Maspalomas a ikonické duny. V dálce jsou jasně rozeznatelné a velmi fotogenické.

Když jsme se vrátili na rozcestník pod vrcholem, sešli jsme stejnou cestou k autu a zamířili na oběd do Puerto Rico.

Obtížnost: Trasa je trochu náročná na stoupání a vzhledem k velkému srázu nevhodná pro malé děti, ale s dobrou obuví v pohodě zvládnutelná. Výhled v bodě 3 za to rozhodně stojí. Pro nás osobně to byla jedna z nejkrásnějších vyhlídek, kterou jsme dosud na Gran Canarii objevili.

 

 

 

 

Autoři příspěvku jsou K+R, kterým děkuji také za krásná fota a další hezké popisy tras jako okružní Roque Nublo

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn