Archeologická zóna LAS FORTALEZAS – Pěší túra volitelná podle náročnosti

Trasa pro rodiny s dětmi: cca 40 min. / 1 km

Obtížnost: velmi jednoduchá procházka a NENÁROČNÁ (doporučujeme pro rodiny s dětmi)

Lokalizace: https://en.mapy.cz/s/razazohuca

S sebou: sportovní boty

Fortalezas - pevnosti

Pokud máte rádi historii a procházky v přírodě, doporučuji návštěvu jednoho z nejdůležitějších míst v historii Gran Canarie tzv. Las Fortalezas nebo dřívější název Fortaleza Ansite.

Místo se nachází na jihu ostrova u malebného městečka Santa Lucía (malebná historická  historickou částí s malebnými domky v kanárském stylu a koupit si místní chleba pečený v palmových listech).

Fortaleza se nachází cca 5 km pod Santa Lucii na silnici vedoucí na jih – do Vecindaria – odbočka doprava ve směru od Santa Lucie.

Las Fortalezas - pevnostArcheologické naleziště sestává ze tří velkých skal vyrůstající z hluboké rokle. První s tunelem, který jí protíná je Fortaleza Grande (Velká pevnost), druhá je těžko dostupná, největší a zakulacená a nazývá se Titana. Nejmenší z nich dostala příznačné jméno: Malá pevnost – Fortaleza Chica.

Archeologové se domnívají, že původní obyvatelé zde žili více jak 2000 let, v každém případě se jedná o nejstarší naleziště na Gran Canarii.

Místo je velmi důležité pro obyvatele ostrova, protože se stalo svědkem posledního odporu místních obyvatel tzv. Los Canarí (nesprávně nazývaných Guanchové) před dobýváním ostrova španělskými dobyvateli.

HISTORIE DOBÍVÁNÍ GRAN CANARIE- tzv. conquista probíhala ve třech etapách:

  1. etapa: Novodobá historie začíná vyloděním Juana Rejona na SV ostrova – 24.06.1478 (svat. Noc)…jeho vojska pokračovala po pobřeží směrem na jih a v rokli Guiniguada s potokem a porostlé palmami založil první město, nebo spíše pevnost– Real de las Palmas (název od palem). Několik dní poté porazil první domorodce Los Canarí a tím kontroloval SV část ostrova
  2. etapa do r.1481 je bezmoc španělů bojovat v těžkém terénu centra ostrova, ale hlavně nesváry mezi samotnými Španěly – Juan Rejón je nahrazen novým guvernérem – Pedro de Vera
  3. etapa 1481-83 Pedro de Vera porazil poslední odboje v centru ostrova a na S ostrova – dostal posily převážně z Gomery a zvítězí u Arucas, kde padne vládce-tzv.guanarteme Doramas. U Galdaru je šp. dobyvatelem Alonso Fernandezem de Lugo poražen a vzat do zajetí guanarteme – Tenesor Semidán. Tento je odvezen do Sevilly na královský dvůr, kde je pokřtěn pod jménem Fernando Guanarteme. Poté, co podepsal smlouvu s Fernandem Aragonským – tzv. Pacto de Calatayud se stal velkým pomocníkem dobyvatelů.  Dodnes je jeho postava rozpoluplná – zrádce nebo obratný vyjednávač, který zachránil životy stovek guanchů?

Las Fortelezas - Santa LucíaPoslední guanchové přebývali v pevnosti obléhání-ANSITE (600 mužů a 1500 žen). Protože jsou bez potravin, někteří se vzdají a jiní jako bojovník Tenesor si vezmou život skokem do propasti volajíc: “Atis Tirma!!”. K tomuto aktu mělo dojít 29.04.1483. Dodnes je 29-tý duben dnem, kdy se k Fortaleze pořádají  pochody místních obyvatel, aby si tuto skutečnost a svůj původ připomněli. V současné době existuje teorie, že k tomuto aktu sebevraždy došlo v jiném místě.

Gunachové musí být pokřtěni a přejít na katolickou víru, jinak jsou pronásledováni inkvizicí. Musí hovořit španělsky. Někteří se stáhnou do hor, jiní jsou prodáni jako otroci na Madeiru nebo do Evropy.

Fortaleza grande - vstup

Trekking:

Možností trekkingu je zde několik, my s malými dětmi jsme vybrali nejjednodušší, spíše procházku:

Fortaleza Grande (Velká pevnost) je součástí archeologického naleziště. Přímo před ní se nachází prašné parkoviště – projdeme dřevěnou bránou v ohrazeném pozemku a po schodech stoupáme do největšího tunelu, který protíná celou horu. Na konci tunelu můžeme zvolit náročnější stezku doprava nebo jednoduchou cestu po levé straně.

Fortaleza Grande - tunel

Cesta doprava není vhodná pro malé děti, prudce stoupá na vrchol Fortalezy, kde se nacházejí pozůstatky kamených kruhových obydlí.  Jednoduchá cesta po levé straně nás povede kolem několika dalších guanchských jeskyní. Vracíme se zpět k parkovišti. Po jeho levé straně se nachází Fortaleza Chica (Malá pevnost) – jednoduchou stezkou vystoupáme a před skálou odbočíme doprava. Zde se nacházejí tři další dostupné jeskyně s nádherným výhledem na údolí a další pevnosti – viz video.

 

Muzeum La Fortaleza:

Cca 800 m před parkovištěm u pevností se nachází Interpretační centrum spravované místní vládou – Museo La Fortaleza. Uvnitř můžete vidět videa, archeologické vykopávky, popis života původních obyvatel včetně jejich obydlí, guanchské mumie. Otevřeno út-ne 10:00-17:00 (dosp.-4,-€, děti 2,-€)

La Sorrueda - vodní nadržVodní nádrž La Sorrueda:

Za zastavení také stojí parkoviště s vyhlídkou na vodní nádrž La Sorrueda s palmovými háji. V létě je její hladina velmi nízká, ale my jsme ji měli možnost pozorovat na jaře po „nezvykle deštivé“ zimě, a kromě většího množství vody byly louky kolem pokryté rozkvetlými květinami.

Restaurace El Alpendre

Kam na oběd:

Několik metrů před muzeem se nachází restaurace El Alpendre. Rozhodně doporučujeme, vše je domácí a velmi chutné. Samotná restaurace je vlastně malým muzeem – všudypřítomné historické předměty od žehliček, psacích strojů, rádel, svítidel je nádherné posezení hlavně v malé zahrádce.

Burro Safari

 

Pokud máte ještě dost času a pokud Vás doprovází malé děti, druhou a velmi příjemnou možností je vyjet do oslího safari (Burro Safari) cca 5 km nad Santa Lucía. Zde nabízejí velmi ekonomické, ale chutné menu a děti se mohou projet na oslících.

 

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn