CALDERA de BANDAMA – Okružní cesta s nádhernými vyhlídkami

Trasa:  cca 1,30 hod. / 3-4 km

Obtížnost:  díky značnému štěrkovému stoupání a klesání STŘEDNÍ (nedoporučujeme pro malé děti)

S sebou:  vodu a sportovní,uzavřené boty s tvrdou podrážkou, do kterých by nepronikal ostrý štěrk

Caldera de Bandama
Caldera de Bandama na Gran Canaria

Kráter,  který  se pravděpodobně tvořil  před 4-5000 lety. Jedná se o nejmladší vulkanickou zónu na ostrově – tento kráter nejspíše vznikl depresí, tzn. Propadnutím vulkánu.

Nachází se v nadmořské výšce 574 m.n.m., je 216 m hluboký a v průměru má kolem 900 m. Okružní cesta je dlouhá zhruba 3-4 km a je středně náročná hlavně díky štěrkové cestě a převýšení.

Název Bandama vznikl zkomolením jména majitele pozemků nacházejících se kolem kráteru – holandskému šlechtici   Danielu Van Damme.

Na cestě můžete pozorovat zajímavou faunu i flóru např. lišejníky, Tajinaste Blanco (Hadinec bílý), což je Kanárský endemit,  poštolky a další.

Bandama - vychozí bod
Bandama – vychozí bod

Na dně se nachází archeologické naleziště – několik jeskyní původních obyvatel nazývaných Cueva de los Canarios, kterou starověcí lidé používali na uskladnění plodin a potravin. Na dně se nachází několik stavení – jedno patřící právě majiteli pozemků Danielovi Van Damme. Kromě jeho polorozbořeného domu můžete rozlišovat vinařství, lis na víno a stodolu. Tento architektonický komplex pochází z konce 16. století. O něco daleko je další budova, která patří poslednímu obyvateli kaldery Agustinitovi. I když je pánovi kolem 90 let,  sestupuje každý den na dno kaldery, aby se postaral o svou úrodu.

Bandama-vychozí bodPopis trasy:

Výchozí bod je zhruba uprostřed hory  Cruz de Atalaya.  V první prudké zatáčce do leva se tyčí dřevěný sloup a od něj vede štěrková cesta nejdříve směrem na SV. V dálce jsou krásné výhledy na hlavní město Las Palmas de Gran Canaria. Poté se úzká cesta stáčí do prava a pokračuje po okrajích kráteru až ke golfovému hřišti Bandama (první golfové hřiště na území Španělska). Cestou kolem tenisových kurtů a poté již po místní komunikaci se okruhem vracíme zpět. Auto je možné zaparovat na odstavných místech přímo na hoře Cruz de Atalaya.

Video z okružní cesty

Cruz de Atalaya:

Cruz de AtalayaTip na závěr: Nenechte si ujít vyhlídky právě z této sousední hory – Cruz de Atalaya na kterou šnekovitě vede silnice až do výšky 706 m.n.m. Na jejím vrchu můžete zaparkovat a poté už jen několik schodů dělí od úžasného výhledu nejenom na Kráter Bandama, ale také na celou SV část ostrova, včetně hornatého centra a hlavního města Las Palmas de Gran Canaria u pobřeží. Za vyhlídkou také naleznete vojenský bunkr, který byl vybudováni v 2 svět. válce a měl zamezit anglické invazi.

Cesta na dno kráteru:

Je trekking trochu náročnější – cca 3 hod. vzhledem k velkému převýšení po štěrkové cestě. Putování začíná na rozcestí Cruz de Atalaya a Bandama Golf, kde se nachází menší zástavba Casas de la Caldera. U autobusové zastávky odbočíme mezi zástavbu, kolem kapličky se dostaneme ke kovové bráně. (otevřeno: 8.00 – 17.00 hod). Bránu je nutné po projití opět uzavřít. Poté nás štěrková cesta s vyhlídkami dovede až na dno kráteru, kde můžeme pozorovat zbytky stavení a zemědělské pozemky. Po dně kráteru se můžeme projít a stejnou cestou se vracíme zpět.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn