Barranco Hondo = Hluboká rokle na jihu Gran Canarie

Trasa:  cca 11 km – převýšení 350 m

Obtížnost:   STŘEDNĚ NÁROČNÁ (nedoporučujeme v horkých letních dnech)

S sebou:  vodu, sportovní boty a baterku na průchod tunelu

Je jedna z nejhlubších a nejširších roklí na jihu ostrova, která spadá do pohoří Macizo de Amurga a táhne se téměř k pobřeží San Bartolomé de Tirajana.  Existuje několik možností trekkingu podle náročnosti a s možností projít tunelem (baterky s sebou). Doporučujeme pouze v zimním období, protože na dně rokle je opravdu velké horko.

Trasa začíná nedaleko městečka Juan Grande, přesněji u tzv. Machacadora de Áridos = Drtička štěrku. Není zde ale možnost zaparkování, proto místo parkování vyznačuji na Google Maps

 

Pokračujeme k dálnici, projdeme tunelem pod dálnicí a pokračujeme kolem drtičky. Ve všední dny musíme po dně rokle, o víkendu jsme šli přes drtičku i když se jedná o soukromý pozemek. Brzy se nacházíme na štěrkové cestě, která nás  vede po dne rokle. V zimním období se zde vytvářejí kaluže a malá jezírka. Stěny rokle jsou velmi vysoké a pokračujeme až k betonově stavbě, která sloužila k zadržení vody a svedení přebytku vod do sousední rokle tunelem do Presa del Conde. Zde se rozhodneme zda budeme dále pokračovat po dně Barranco Hondo nebo zda přejdeme tunelem do sousední rokle – Barranco de la Majadilla.

  1. Pokračujeme po dně Barranco Hondo cca 4 km. Na dne můžeme pozorovat vegetaci jihu – sukulenty El Cardon a tabaibas a v zimním období malý potůček
  2. Projdeme tunelem – cca 150 m (v přední části je dost nízký – cca 1,50m, proto doporučujeme baterku) a na druhé straně vyjdeme do další rokle – Barranco nebo Caňada de la Majadilla. Zde můžeme pokračovat přímo do prava nebo sejít níže kolem lávového okna. Půjdeme do prava abychom se dostali na vrchol hory. Dobrým vodítkem je starý závodńovací kanál. Od něj, zhruba po 800-900 m odbočíme do prava, abychom se dostali k přírodnímu mostu, tzv. Arco de Coronadero….ve stejné úrovni jako krajina.

 

 

Arco de Coronadero je největší přírodní most na Gran Canarii. Nedaleko se nachází archeologické naleziště Altos de Coronadero, které sestává ze 36 věžiček cilindrického tvaru, které postavili původní obyvatelé, ale zatím není znám jejich účel a dnes jsou nedostupné.

 

 

 

Video Barranco Hondo

Fotografie: Lucie Viková a Adéla Fridrichová

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn