Levná dovolená nejenom ve Španělsku
Zajímavosti:
Sever ostrova:
 
Las Palmas de Gran Canaria:
hlavní město ostrova a východní provincie Kanárských ostrovů je největším městem ostrovů a osmým nějvětším městem Španělska. Žije zde 383 tis. obyvatel, což je téměř polovina všech obyvatel ostrova. Každé čtyři roky se střídá se Santa Cruz na Tenerife o statut hlavního města Kanárských ostrovů. Las Palmas bylo založeno španělským setníkem Juanem Rejónem, který si tu v roce 1478 vybudoval základnu pro dobývání ostrova nad původním tzv. Guanchským obyvatelstvem. Protože tu v té době rostlo velké množství palem, nazvali místo Ciudad Real de las Palmas = Královské město palem. V současné době je město důležitým obchodním a dopravním centrem. Nachází se tu jeden z největších přístavů v Atlantiku, ale také jachetní přístavy.Obyvatelé města mají široké kulturní možnosti zahrnující koncerty, divadla, festivaly atd, ale také se mohou slunit na jedné ze tří městkých pláží během téměř celého roku. Návštěvníkům je k dispozici turistický autobus, který v pravidelných intervalech vyjíždí z Parque de Santa Catalina.

Zajímavosti Las Palmas:                                                        
Vegeta: Historická zóna Las Palmas, která určitě stojí za návštěvu. Centrem je náměstí Plaza de Santa Ana se stejnojmenou katedrálou s tmavým průčelím, jedná se jednu s nejstarších památek na Kanárských ostrovech, protože její stavba začala již v 1497 a otevřena byla v r.1570. Původně gotická, později neoklasiciská budova je uvnitř rozdělena na 13 kaplí. Návštěva je možná pouze přes sakrální muzeum (za poplatek) nebo dvakrát denně při mši. Hezká je také vyhlídka na město z věže, do které vede výtah. Na stejnojmeném náměstí se také nachází majestátní budovy původní radnice a biskupského paláce. Ve středověkých uličkách Vegety doporučujeme také navštívit Museo Canario, které je hlavně zaměřeno na prehispánskou kulturu původních obyvatel, tzv. Guanchů. Vystavuje jednu z nejkomplentnějších sbírek kromaňonských ostatků na světě. Ve spodní části Vegety se nachází budova tržnice, která je díky populárním trhům navštěvována hlavně v neděli dopoledne.
Vegeta - Dům Kryštofa Kolumba: Nejnavštěvovanější památkou historické zóny není jak je obyklé katedrála, ale dům Kryštofa Kolumba - Casa Museo de Colón. Tato nádherná budova se nachází hned za katedrálou a je otevřena denně (09:00-18:00 hod.) kromě neděle (10:00-15:00 hod.) - vstup zdarma. Dům, původně patřící správci Gran Canarie, posloužil v roce 1492 ke krátkému pobytu objeviteli Ameriky při jeho první plavbě do Nového světa. V současnosti se jedná o hezké museum přibližijící jeho cesty, ale také další objevitelské plavby včetně kartografických záznamů, zádí La Pinty. Nádherná budova s kazetovými dřevěnými stropy, dvory a ozdobami z kamenů na sobě odráží znaky ostrovní architektury.
WEB: www.casadecolon.com

Triana: Nedlouho po založení města vznikla další městská čtvrť na druhém okraji rokle Barranco Guiniguada (v současné době silnice do centra ostrova). Její nejnavštěvovanější částí je jistě obchodní třída Calle Triana. Na pěší promenádě uvidíme různé příklady historické architektury, četné bary a restaurace nejenom na Trianě, ale také v sousedních uličkách vyzívají k posezení a množství značkových butiků je nákupním rájem. Na konci třídy se nachází Parque de San Telmo. Zelené prostranství s urostlými vavříny z Indie a lemované palmami, kouzelný malý kostel - Ermita de San Telmo s pozlaceným oltářem,  klasické otevřené bary a hlavní autobusové nádraží. Naproti zony Vegeta se nachází majestátní budova divadla Péreze Galdóse, nedaleko je spisovatelův rodný dům. Na Plaza Ranas - Náměstí žab najdeme budovu knihovny a moderní obchodní centrum Monopol s bary a kinem a jen pár kroků odtud nádhernou modernistickou budovu Gabinete Literario - literárního kabinetu.  
Las Canteras a okolí: Las Canteras je jedna z nejhezčích a nejdelších městkých pláží. Táhne se od poloostrova la Isleta až k rokli Tamaraceite. 3 km světlého a tmavého písku chrání útes la Barra, který zaráží vlny, aniž by izoloval otevřené moře od pláže. Mezi útesem a pláží je široký prostor na koupání a šnorchlování. V severní části pláže se nacházejí lehátka a slunečníky (za poplatek) ale také převlékárny, sprchy a toalety bez poplatku. Celou pláž lemuje frekventovaná promenáda s množstvím barů a restarací. Promenáda je zakončena majestátní budovou Auditoria Alfreda Krause, která připomíná maják. Za auditoriem se nachází jedno z největších nákupních center Las Palmas - Las Arenas s množstvím obchodů, kinem apod. (doporučujeme jako parkoviště). Z promenády Las Canteras se krátkou procházkou dostaneme na druhý břeh Las Palmas - do zóny náměstí Parque de Santa Catalina. Toto je kulturní centrum města, kde se pořádají karnevaly a další kulturní akce a kam na zámořských lodích připlouvají turisté, aby během jednoho dne navštívili zajímavosti města.
Jardín Canario:
největší botanická zahrada na Kanárských ostrovech se nachází cca 10 km  nad Las Palmas v luxusní residenční zóně Tafira.

Arucas: Třetí největší město ostrova se nachází na úpatí kopce s plantážemi cukrové třtiny a banánovníků. Původní guanchský název Arehucas do dnešní doby nese nejznámější rum z Kanárských ostrovů, který se právě zde vyrábí z cukrové třtiny. Pozornosti návštěvníků určitě neunikne největší a architektonicky velmi pěkný neogotický kostel Iglesia Parroquial de San Juan Bautista. Dílo místních kameníků pochází z první pol. 20. stol. Od kostela vede centrem města pěší promenáda s množstvím barů, kaváren a krásných kamených domů. Touto příjemná procházka nás zavede k městským zahradám Jardín de Las Hesperides. Mezi palmami, dračinci, ibišky a oleandry bublá tekoucí voda v kanálcích z vyších částí k malému jezírku s lekníny.

Centrum ostrova: 
Teror: Poutní místo ostrova nacházející se ve výšce 540 m.n.m. a zároveň strategicky situováno v údolí mezi horami. Patronka ostrova - Virgen del Pino (Panna Marie z Borovice) je umístěná v bazilice ze 17. stol. s věží osmiúhelníkového půdorysu v gotickém stylu pocházející z 15.stol. - z dob konquisty. Vedle věže vyrůstá do úctyhodné výšky kanárská borovice, kde podle pověsti měla být shlédnuta Panna Marie. Na její počest se 8.září pořádají ve městě největší poutní slavnosti, kde se obětují nejlepší produkty země a lidé v tradičních krojích tancem a zpěvem oslavují Virgen. V Teroru můžeme obdivovat nejkrásnější kanárskou architekturu domů s balkony ručně vyřezanými z čajového nebo borovicového dřeva, které lemují ulice a pěší promenádu.Každou neděli Teror navštíví stovky návštěvníků na proslaveném lidovém trhu, kde se nabízejí místní klobásy, sýry, chléb a cukroví cisteriánských mnichů.
Jih ostrova: 
Palmitos Park: Zoopark s orchidárii a hezkou palmovou a kaktusovou zahradou.Kromě bohaté sbírky papoušků mohou návštěvníci obdivovat aligátory, želvy, opice, klokany a ještěry. Zážitkem je také průchod pavilonem motýlů a kolibříků. V akváriích plave více jak 4000 ryb ze všech moří světa. Děti se budou těšit hlavně na vystoupení delfínů, papoušků a dravých ptáků, která probíhají několikrát denně a jsou zahrnuta v ceně vstupného.
WEB: www.palmitospark.com
Východ ostrova:
 
Aguimes: Původní biskupské sídlo ostrova má nádherně dochované historické jádro s biskupským palácem Palacio Episcopal. Farní kostel ve svém interiéru ukrývá obrazy neslavnějšího kanárského malíře Lujána Peréze z přelomu 18.a19.stol. Tímto kostelem s jedinečnou architekturou se nechal inspirovat majitel největších hotelů na Costa Meloneras při výstavbě majestátní vstupní haly a recepce hotelu Villa del Conde.
Západ ostrova:
 
Puerto de Mogán: Díky svým vodním kanálům a jedinečné atmosféře je přístav Puerto de Mogán často oznáčován za Kanárské benátky. Tato původně rybářská vesnice je známa svým luxusním jachetním přístavem, který obklopují bílé, dvoupatrové domky s malovanými okenicemi, květinami a romantickými uličkami. Obchůdky, restaurace i bary lákají k procházkám i posezení. 300m dlouhá, uměle vytvořená pláž se světlým pískem se nachází z ochranou hrází, která funguje jako vlnolam. Z Puerto de Mogan vyplouvají vodní taxi směrem na Puerto Rico, ale také žlutá ponorka - Yellow submarine.
  


.