Levná dovolená nejenom ve Španělsku

GRAN CANARIA

Gran Canaria o rozloze 1533 km2 je geologicky nejstarším z Kanárských ostrovů a je třetím největším ostrovem souostroví.Nachází se v Atlantickém oceánu, pouze 200 km od pobřeží Afriky a 1250 km od pevninského Španělska. Ostrov je typický svým kruhovým tvarem, který je přerušen pouze na severovýchodě výběžkem La Isleta zahrnujícím velkou část hlavního města Las Palmas. Hlavní město je osmým největším městem Španělska a jedním z největších přístavů v Atlantiku. Ostrov tvarem připomíná kužel. V centru se nachází nejvyšší hora Pico de la Nieves (1949 m.n.m.). Úbočí tohoto sopečného vrcholu spadají k oceánu a jsou protknuta hlubokými kaňony a úrodnými údolími s vodními nádržemi připomínající palmová jezera.Horské pásmo rozděluje ostrov na dvě klimatické zóny. Severní, vlhčí a úrodnější část s banánovníkovými plantážemi a jižní polopouštní krajinu.Západní pobřeží je hornaté a strmé a východní a jižní naopak pozvolně se svažující k moři. Právě díky této různorodosti je ostrov nazýván "miniaturním kontinentem" Gran Canaria je velmi bohatá na pláže - najdeme jich zde kolem 150 a jsou velmi různé od světlých saharských dun, umělých pláží z karibského písku až po tmavé vulkanické pláže. Z tohoto důvodu je ostrov velmi turisticky oblíben, protože hosté zde mohou trávit pobyt nejenom na plážích, ale také mohou svou dovolenou pojmout aktivně. Jsou zde ideální podmínky pro tenis, golf (9 golfových hřišť), vodní sporty nebo turistické stezky s nádhernými výhledy. Gran Canarii je možné navštěvovat celoročně, protože teplotní rozdíly jsou zde během roku téměř zanedbatelné. Průměrná teplota vzduchu se pohybuje kolem 22ºC.

Klima a mapa ostrova: 

Turistické zóny:

Playa del Inglés:
Největší turistické letovisko na ostrově, kde se nachází velké množství hotelů a aparthotelů, nákupních center, restaurací, barů a obchodů je vhodné pro klienty vyhledávající zábavu. 2,7 km dlouhá zlatohnědá pláž s jemným pískem je přibližně 100 m široká a nabízí lehátka, slunečníky, bary a kiosky (za poplatek).Pláž je lemovánána pobřežní promenádou, která ji spojuje se sousedními malými plážemi a letoviskem San Agustin a na opačném konci volně přechází do dun Maspalomas.
Vzdálenost od letiště: 30 km
Google maps
 
Maspalomas:
2,7 km dlouhá písečná pláž připomínající Saharské duny, které mohou být až 30 m vysoké a které se stejně jako na poušti neustále mění. Duny vznikly kombinací eroze mořských plžů a navátím z Afriky. Z tohoto důvodu byly vyhlášeny přírodní rezervací. Jsou rozděleny do několika částí - volně navazují na pláž Playa del Inglés vhodnou pro celou rodinu, poté nudistickou zónou a ve střední části homosexuální zónou. Na konci dun se nachází sladkovodní jezírko s množstvím ryb a stěhovavých ptáků. Turistická zóna Maspalomas je tvořena nízkými bungalovy umístěných v palmových zahradách a oddělených od pláže golfovým hřištěm.Nedaleko Maspalomas se také nachází Aguapark a Palmitos Park
Vzdálenost od letiště: 31 km
Google maps
Costa Meloneras:
Nejmodernější z turistických zón na ostrově vznikala v posledních patnácti letech na konci pláže Maspalomas, za historickým majákem. Nachází se zde velmi atraktivní hotelové komplexy typu resorts, které jsou v dosažitelné vzdálenosti od dunové pláže. Dlouhá pobřežní promenáda s velkým množstvím značkových obchodů a butiků, luxusních restaurací a barů, táhnoucí se na západ od majáku, končí u menší písečné pláže Playa Meloneras.
Vzdálenost od letiště: 35 km
Google maps
San Agustin:
San Agustin je jedním z prvních letovisk vzdálených pouze 25 km od letiště.Jedná se o menší, klidné středisko, které se nachází u tmavší vulkanické pláže s jemným pískem (670 m dlouhá). Naleznete zde řadu hotelů, apartmánů včetně restaurací a barů, ale také kasino. Po pobřežní promenádě se můžete dostat až do Playa del Inglés. Nedaleko se nachází Siux City, karting a letiště pro výlety s helikoptérou.
Vzdálenost od letiště: 25 km
Google maps
Puerto Rico:
Největší a nejrušnější přístavní letovisko je právě Puerto Rico (v překladu Bohatý přístav). Pobřežní promenádou, s nádhernými výhledy na moře, se zhruba za půl hodiny můžeme dostat na pláž s karibským pískem Playa Amadores (velmi dobré autobusové spojení). V Puerto Rico se nachází 400 m dlouhá, světlá pláž a dva jachetní přístavy s množstvím plachetnic, motorových člunů a výletních lodí (pořádají se zde slavné výlety za delfíny). Skvělé možnosti vodních sportů jako vodní skůtry, jízda na banánu, let padákem apod.Pro tuto oblast je typické stabilní celoroční slunečné počasí.
Vzdálenost od letiště: 50 km
Google maps
Puerto de Mogán:
Díky svým vodním kanálům a jedinečné atmosféře je přístav Puerto de Mogán často oznáčován za Kanárské benátky. Tato původně rybářská vesnice je známa svým luxusním jachetním přístavem, který obklopují bílé, dvoupatrové domky s malovanými okenicemi, květinami a romantickými uličkami. Obchůdky, restaurace i bary lákají k procházkám i posezení. 300m dlouhá, uměle vytvořená pláž se světlým pískem se nachází z ochranou hrází, která funguje jako vlnolam. Z Puerto de Mogan vyplouvají vodní taxi směrem na Puerto Rico, ale také žlutá ponorka - Yellow submarine.
Vzdálenost od letiště: 60 km
Google maps

Las Palmas de Gran Canaria:
Unikátní kombinaci pláže a moderní zástavby nabízí hlavní město Gran Canarie Las Palmas.Turisté zde mají možnost obdivovat historické památky z dob Krištofa Kolumba (viz níže), nakupovat za velmi přijatelných cen v zóně se sníženou spotřební daní, ale také využívat tří pláží hlavního města: divoké Las Lajas, sportovní Alcaravaneras, ale hlavně 3 km dlouhé Las Canteras, která je velmi krásná a turisticky vyhledávaná. Podél celé pláže se táhne pobřežní promenáda s množstvím restaurací, barů a obchůdků a je zakončena majestátní stavbou Auditoria Alfreda Krause, která připomíná maják. Za auditoriem se nachází největší nákupní a zábavní středisko Las Arenas. Zhruba 300 m před pláží se táhne přírodní útes, který vytváří přírodní bariéru proti vlnám a je díky velkému množství fauny a flory idální na šnorchlování.
Vzdálenost od letiště: 25 km
Google maps